Abból indulnak ki, hogy mivel Marokkó és Algéria is biztonságos országnak számítanak, ezért ide visszaküldhetik őket egy gyorsított eljárás keretében. Hírek szerint szilveszterkor Kölnben több észak afrikai erőszakoskodott nőkkel.
Hasonló sors vár a balkáni, a Bosznia-Hercegovinából, Szerbiából, Macedóniából, Montenegróból, Albániából és Koszovóból érkezett menekültekre is, hiszen törvényben határozták meg, hogy ezek az államok is biztonságosnak számítanak. Algéria és Marokkó esetében ez még nem történt meg, ehhez még a koalíciós partner szociáldemokraták hozzájárulására is szükség lenne. Emellett pedig a felsőházban, a Bundesratban legalább egy olyan tartománynak is meg kell szavaznia, amelyben a Zöldek is kormányoznak.
Sigmar Gabriel, az SPD elnöke kijelentette, Marokkónak és Algériában vissza kell fogadnia a Németországból kiutasított menedékkérőket. Az ARD Tagesthemen című műsorában azzal fenyegette meg ezeket az országokat, hogy Berlin csökkenti a nekik szánt fejlesztési segélyeket, amennyiben nem hajlandóak visszafogadni a külföldön szerencsét próbált honfitársakat. „Németország kész gazdasági jellegű segítséget nyújtani ezeknek az államoknak, de csak akkor, ha kormányaik tisztességesen viselkednek, s beengedik mindazokat, akik nem kaptak nálunk letelepedési engedélyt” – hangoztatta a német gazdasági tárca vezetője.
Bár az utóbbi időben igen sok algériai és marokkói menedékkérő érkezett német területre, az ő esélyük minimális arra, hogy letelepedési engedélyt kapjanak, s kérelmüket pozitívan bírálják el. A hazájukba való visszaküldés azonban gyakran több akadályba is ütközik, részben az anyaország ellenállása miatt.
Edmund Stoiber, a CSU volt elnöke ultimátumot intézett Angela Merkelhez. Mint mondta, a kancellár „legkésőbb március végéig” kap időt arra, hogy bejelentse, kevesebb menekültet engednek német területre. Ezt a Süddeutsche Zeitung hétfői számában jelentette ki az egykori bajor miniszterelnök, aki teljes határzárat követelt az osztrák határszakasznál. Szerinte ez az egyedüli módja annak, hogy Berlin elérje: a többi uniós országgal együtt oldják meg a menekültkérdést. Mint mondta, a CSU mindent elkövet azért, hogy elérje a CDU véleményének megváltoztatását ebben a kérdésben, „akár a kancellár akarata ellenére is” – fogalmazott Stoiber.