Schengen;Faymann;

FOTÓ: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

- Ausztria felfüggeszti Schengent - Faymann élesen bírálta az EU-t

Ausztria ideiglenesen hatályon kívül helyezi a schengeni megállapodást, minden menekültet ellenőriz a határon, és a gazdasági menekülteket visszautasítja – közölte Werner Faymann az Österreich című osztrák lapnak adott interjúban. Az osztrák kancellár szerint „megrendítő”, hogy az EU a bonyolult szerkezete miatt nem tud olyan fontos problémákat gyorsan megoldani, mint a menekültválság; és ha nem lesz előrelépés a külső határok védelmében, „az egész EU megkérdőjeleződik”. Faymann a migránskvótát elutasító országoknak is üzent: „Aki nem szolidáris a menekültkérdésben, az a pénzügyi támogatások terén vétóval számolhat”.

A lap a vasárnapi számban megjelenő interjúból szombaton előzetesen részleteket közölt. A kancellár egyebek között kijelentette: minden menekültet ellenőrizni kell, a gazdasági menekülteket pedig el kell utasítani. Faymann szerint az osztrák kormány új startot akar a menekültek határokon történő ellenőrzése terén. „Mi Németországhoz hasonlóan megerősítjük a határellenőrzéseket és a menekültek visszafordítását”. Azon menekülteket, akik nem akarnak Németországba tovább utazni, Ausztria nem engedi be ezután a területére.

Faymann határozottan leszögezte, hogy aki Ausztriába érkezik, azt szigorúan leellenőrzik, és akinek nem jár a menedékjog vagy  nem igényel menedéket, azt visszafordítják. Ausztria most „ideiglenesen hatályon kívül helyezi Schengent”. Faymann szerint ha az EU-nak nem sikerül a külső határait biztosítania, akkor egész Schengen megkérdőjeleződik. „Akkor minden országnak a saját nemzeti határait kell ellenőriznie.” 

Az osztrák kancellár szokatlan élességgel bírálta az EU-t. "Megrendítő, hogy az EU bonyolult felépítése miatt olyan fontos problémákat, mint a menekültkérdés, nem képes gyorsabban megoldani. A veszély az, hogy túl keveset és túl későn" - fogalmazott. Faymann továbbra is reméli, hogy gyorsan biztosítani fogják az EU külső határait, "különben az EU egésze válik kérdésessé".

Werner Faymann egyúttal figyelmeztetett, hogy minden pénzügyi segítséget blokkolni fog azon tagállamok esetében, amelyek nem fogadnak menekülteket. „Aki nem szolidáris a menekültkérdésben, az a pénzügyi támogatások terén vétóval számolhat”.

Az intézkedés előzményeihez tartozik, hogy a német hatóságok az év eleje óta egyre több olyan migránst fordítanak vissza Ausztriába, akik nem akarnak Németországban maradni, hanem észak-európai országokba utaznának. A tárcavezető szerint naponta 200-300 olyan migráns érkezik a bajor határhoz, akit visszafordítanak Ausztriába. Csak azokat engedik be Németországba, akik ott akarnak menedéket kérni.

Alkotmánybírósági panasszal fenyegette meg menekültpolitikája miatt Angela Merkel kancellárt, a CDU elnökét a kisebbik kereszténypárt és egyben koalíciós partner, bajor CSU elnöke, tartományi miniszterelnök.