Abba most ne menjünk bele, hogy a magyar csapat pontosan miként szerezhet riói kvótát, ennek megvilágítása ugyanis szinte egy amatőr matematikust igényel. A lényeg: sok meccset kell nyerni, miközben alig-alig szabad hibázni. Mindez embert próbáló feladatnak tűnik, különösen annak tükrében, hogy Talant Dujsebajev szövetségi kapitány rendkívül fiatal társasággal kelt útra, a hét rutinos kézilabdázója mellett kilencen még sohasem jártak világversenyen. Az egyenes ági olimpiai kvóta majdhogynem megkaparinthatatlan, ehhez ugyanis aranyéremmel kellene hazatérni a kontinenstornáról, netán úgy elveszíteni a finálét, hogy a trónra a világbajnok Franciaország ül fel.
A mieinktől ez nagyjából a csoda kategória, ám szerencsére van B terv is, hiszen tavasszal olimpiai selejtezőket rendeznek, ahová még két hely kiadó. A merész kapitány a korábbi évek kulcsjátékosai közül kihagyta Lékai Mátét, Császár Gábort és Ilyés Ferencet, ugyanakkor a keret több mint fele első felnőtt kontinensviadalára készül. A csütörtöki elutazás előtt Nagy László csapatkapitány is kiemelte: neki, mint korelnöknek, valamint Eb-n, vb-n, olimpián már szerepelt társainak a fiatalok felkészítése volt az egyik fő feladat, jelezve, hogy ne izgulják túl a viadalt, noha nagy a tét. A Barcelonából Veszprémbe igazolt világklasszis jobbátlövő mellett Mikler Roland, Ancsin Gábor, Nagy Kornél, Schuch Timuzsin, Zubai Szabolcs és Iváncsik Gergő számít rutinosnak a keretben, vagyis az a minimum, amit elmondhatunk, hogy Dujsebajev bátran nyúlt a fiatalokhoz.
A kapitány szerint a felkészülés jól sikerült, közvetlenül az Eb előtt egy hónapot tudott együtt gyakorolni a csapat. Ugyanakkor a szerbek elleni két barátságos mérkőzés - vereség Zentán, döntetlen Kecskeméten – nem éppen azt hozta, amit vártunk. Erre mondta Nagy László, bízik a színházi mondás igazságában: a gyenge főpróbát sikeres előadás követi… A tegnap rajtolt Eb-n a magyar mellett a macedón, a szerb, az izlandi, a fehérorosz, a norvég, a svéd, az orosz és a montenegrói válogatott küzd az olimpiai selejtezős tornára még kiadó két helyért. Amennyiben a csapat áprilisban selejtezhet, akkor a hazai szövetség pályázik a kvalifikációs torna megrendezésére. A négy csoportból a legjobb három-három együttes kerül a középdöntőbe. A magyarok gdanski továbbjutás esetén Wroclawban játszanak a spanyol-svéd-német-szlovén négyes jobbik három válogatottjával. Az elődöntőbe a középdöntős hatosok első két helyezettje kerül. Az ötödik helyért a középdöntős harmadik helyezettek, a hetedik helyért a negyedikek mérkőznek.
Rangadó vár a Ferencvárosra
A csoport második helye a tét a Ferencváros számára a női kézilabda Bajnokok Ligája középdöntőjének második fordulójában. A zöld-fehérek teltház előtt fogadják a norvég Larvikot a Syma Csarnokban. Szucsánszki Zitáék vereséggel kezdték a középdöntős szakaszt, múlthéten az orosz Rosztov Don otthonában 23-21-re kaptak ki, így ma fontos lenne begyűjteni a két pontot.
A Győrre könnyebb ellenfél, a pont nélküli svéd Sävehof vár, s a címvédő montenegrói Buducnost Podgorica legyőzése után újra nyerni kell, nehogy nehéz legyen a folytatás.
„Nagyon fontos számunkra a hétvégi győzelem, hiszen a csoportunkban szoros az állás, és ahhoz, hogy kedvező helyről várhassuk a negyeddöntőt, erre a két pontra nagy szükségünk lesz" – kezdte a klub honlapján Ambros Martín, a győriek vezetőedzője. – "Az ellenfelet részletesen kielemeztük, látjuk, hogy nem lehet őket félvállról venni, múlt héten szoros meccset játszottak a Midtjyllanddal. Ezen kívül nekik nem is olyan sűrű a meccsprogramjuk, többet tudnak készülni a BL-re, mint mi, akiknek hét közben még egy kemény bajnoki meccsen is helyt kellett állnunk.” A spanyol tréner hozzátette: vasárnap visszatér a sérüléséből az irányító, Kovacsics Anikó. Planéta Szimonetta ugyan elkezdte az edzéseket, ám az átlövő még nem bevethető.