Napi Extra;oktatás;petíció;bizonytalanság;Herman Ottó Gimnázium;tantestületek;

Illusztráció/Thinkstock

- Már névvel is vállalják a tanárok: nagy a baj

Napról napra gyarapszik azoknak a tanároknak, tantestületeknek, szülőknek, diákoknak és szakmai szervezeteknek a száma, akik névvel és sok esetben személyes véleményükkel is ki mernek állni az oktatási rendszer súlyos gondjaira rámutató miskolci Herman Ottó Gimnázium tanári kara mellett.

Az iskola még a múlt héten tette közzé nyílt levelét, amelyben egyebek mellett arról írnak, hogy a túlközpontosított rendszer miatt nagy a bizonytalanság, az egész oktatási rendszer kaotikus állapotban van, a reformnak nevezett változtatásokkal a gyerekekkel kísérleteznek, a tanároknak a bürokratikus terhek miatt épp a tanításra nem jut elég idejük.

A levél a tanitanek.com weboldalra is felkerült, csütörtök estig több mint háromezren írták alá. Az egyik aláíró pedagógus megjegyezte: hatéves kislánya azt kérte a fogtündértől, hogy "anya ne írjon több portfóliót". A hermanos tanárokat további harminc általános és középiskola tantestülete is támogatásáról biztosította. Miskolcon a Herman Gimnázium közalkalmazotti tanácsa tegnap bejelentette, a többi helyi állami intézménnyel létrehozzák a miskolci gimnáziumok közalkalmazotti tanácsának szövetségét, s terveik között szerepel, hogy országos, központi közalkalmazotti tanácsot is létrehoznak.

Mindeközben a pedagógus szakszervezetek továbbra is a kormányt próbálják tárgyalóasztalhoz kényszeríteni. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) tegnap nyilatkozatot tett közzé, amelyben felszólítják a döntéshozókat, hogy kezdeményezzék az oktatás egészét képviselő szakmai-társadalmi kerekasztal összehívását. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) pedig azt szeretné, hogy az Országgyűlés vitanapon tekintse át a közoktatás helyzetét. Megírtuk: az elmúlt két hónapban a PSZ Orbán Viktornak két alkalommal is helyzetjelentést küldött megoldási javaslatokkal, ám a miniszterelnök nem foglalkozott velük. Mendrey László, a PDSZ elnöke elmondta: kialakulóban van egy kritikus tömeg, amelynek véleményét nem lehet figyelmen kívül hagyni. "A jog adta lehetőségeket ki kell használni. Az elhallgatás taktikája nem működik tovább. Ha most rövid időn belül nem lép a kormány, a tiltakozó akcióknak akár sztrájk is lehet a vége" - mondta.

Az egyetemi kancellárokhoz hasonló külső felügyelők kinevezését tervezi az egészségügyi államtitkár az állami kórházak élére. Akciószövetséget hoztak létre a humántárca „mostohagyermekei”, a győri kórház sebészei egyelőre eredménytelenül harcolnak ügyeleti díjaik megemeléséért.