Messi;Aranylabda;

- Lionel Messi a topfavorit

Lionel Messi ötödször, Cristiano Ronaldo negyedszer, vagy Neymar először? Hármójuk közt dől el ma este Zürichben az, melyikük kapja a 2015-ös év Aranylabdáját. A szavazás 2009 óta kissé egysíkú, hiszen vagy az argentin, vagy a portugál kapta a világ legjobb labdarúgójának szóló elismerést. Bárki nyerjen is, a szavazásokon már háttérbe szorul az, ki hogyan teljesít a válogatottban. Korábban ez nem volt mindig így.

Szó se róla, nehéz lenne a Messi-Ronaldo-Neymar hármasnál jobb labdarúgót találni a földkerekségen. Vegyük alaposan górcső alá a tavalyi teljesítményüket. A szavazás favoritja, Messi, akire már szinte pénzt sem érdemes rakni a fogadóirodáknál, annyira tutira veszik győzelmét, ami nem is csoda, hiszen az Európai Szuperkupa kivételével amit meg lehetett nyerni az FC Barcelonával, azt megnyerte, Ronaldo viszont 2015-ben trófea nélkül maradt.

A 2014-2015-ös szezon egészen parádésra sikeredett Messi számára. Összesen 57 mérkőzésen lépett pályára (ebből 22-n még a 2014-es évben), ezeken 58 gólt szerzett, 31 gólpasszt adott. A Primera Divisiónban 43-szor volt eredményes, a BL-ben tízszer, a Király-kupában pedig ötször. 2015-2016-ban 21 találkozón szerepelt, az említett viadalokon kívül pályára lépett az Európai Szuperkupa fináléjában, a FIFA klubvilágbajnokságán és a spanyol Szuperkupa két találkozóján is. Összesen 21 alkalommal húzhatta magára a Barca mezét, ezek közül három jutott 2016-ra. Sérülése vagy betegsége miatt öt bajnokiról és három BL-meccsről, valamint a klubvilágbajnokság elődöntőjéről hiányzott. (A spanyol kupameccset nem számítjuk ide, mert e viadalon gyakran azok jutnak szóhoz, akikre a kezdőben kevésbé számít az edző, Luis Enrique). 2015-2016-ban Messi eddig 18-szor talált a hálóba, s nyolc gólpasszt adott, ami valóban önmagáért beszél. 2015-ös, vagyis a naptári évben számított mérlege összességében: 52 gól és 26 gólpassz.

Ami Cristiano Ronaldót illeti, 2014-2015-ben 54 mérkőzésen (ebből 28 esik 2014-re) 61-szer talált a hálóba, s 22 gólpasszt adott. 48 bajnoki és 10 BL találatot szerzett, egyszer volt eredményes a Király-kupában kétszer pedig az Európai Szuperkupában. Miután nyáron a múlt hétfőn kirúgott Rafa Benítez került a Real Madrid kispadjára, a portugál láthatóan jóval kedvetlenebbül játszott. Adatai azért így sem nevezhetőek siralmasnak, hiszen 24 meccsen 25 gólt szerzett és tíz gólpasszt adott a 2015-2016-os szezon eddigi szakaszában. Messivel szemben egyetlen meccset sem kellett sérülés miatt kihagynia. A 2015-ös mérleg: 57 gól és 17 gólpassz.

Végezetül Neymar. Mellette szólhat, hogy az FC Barcelona támadójaként ugyanolyan népes a trófeagyűjteménye, mint Messinek, s 2015 őszén, az argentin sérülésének heteiben Luis Suárezzel szinte a hátán vitte a katalánokat. A 2014-2015-ös szezonban 51 meccsen 39 gólt ért el, 11 gólpasszt adott (ebből 24 találkozó esik még 2014-re). A 2015-2016-os évadban eddig 23 meccsen 18-szor volt eredményes, s 14 gólpasszt adott (három mérkőzése és két gólja esik ebből 2016-ra). Ez a mutatója tehát jobb Messiénél. A csak 2015-re eső mérleg: 45 gól és 17 gólpassz. „Gyengébb” tavaszi szezonja miatt e tekintetben tehát már Messi mögött áll.

„Mindhármuknak jó esélyük van arra, hogy a 2015-ös év legjobb játékosának válasszák őket. Ugyanakkor Messit kicsit esélyesebbnek látom a többieknél. Neymar a jövő embere, a következő években egyre nagyobb és nagyobb esélye lesz az Aranylabda megszerzésére” – értékelt a brazil válogatott Thiago Silva az N24 német hírtelevízióban. „Számomra nem is kérdés, hogy Messi a legjobb játékos közülük” – mondta Ronaldinho, a brazilok egykori zsenije. A válogatottban már egyikük sem brillírozott. Messi a tavaly nyári Copa Américán az argentin válogatottban egy gólt ért el és három gólpasszt adott. Emellett szeptemberen két nemzetközi meccsen lépett pályára: Bolívia ellen két, Mexikó ellen egy gólt lőtt. Cristiano Ronaldo ötször lépett pályára a portugál válogatottban, ebből csak egy mérkőzésen sikerült a hálóba találnia, igaz akkor – Örményország ellen, 2015 júniusában – háromszor is. Gólpasszt nem adott. Neymar szerepelt közülük legtöbbet a nemzeti tizenegyben: 10 alkalommal öltötte magára a brazil válogatott aranysárga mezét. Igaz, ő sem tündökölt. Csak négyszer volt eredményes, a Copa Américán egy gólt szerzett és egy gólpasszt adott, mindkettőt a Peru elleni találkozón. Két vb-selejtezőn is pályára lépett az ősszel, ám sem az argentinok, sem a peruiak ellen nem tudott előrébb lépni a kanadai táblázaton.

Ma este eldől, kié lesz a trófea FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PHILIPP SCHMIDLI

Ma este eldől, kié lesz a trófea FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PHILIPP SCHMIDLI

Miközben tehát mindhárman igazi világklasszisok, válogatott szinten egyikük sem ért el sokat. Messi ugyan az argentinokkal bejutott a Copa América fináléjába, ott azonban az együttes ott alulmaradt Chile válogatottjával szemben. Korábban többet számított az, ki hogyan szerepelt a nemzeti tizenegyben. Lothar Matthäus, Marco van Basten, Romário, a brazil Ronaldo, Zidane, vagy Ronaldinho, Cannavaro, és Kaká sem csak klubcsapataiban aratott maradandót, hanem a válogatottban is. 2008 óta azonban Messi és Ronaldo uralja a világ fociját, s azóta a válogatottban nyújtott teljesítmény már szinte semmilyen szerepet sem játszik az ítészek számára. Az év legjobbjaira egyébként a szövetségi kapitányok, a válogatott csapatkapitányok, valamint a France Football által kijelölt sportújságírók szavazhatnak.

Az Aranylabda-szavazás finalistái

Lionel Messi (FC Barcelona)

Neymar (FC Barcelona)

Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

A Puskás-díj döntősei

Alessandro Florenzi (AS Roma)

Lionel Messi (FC Barcelona)

Wendrell Lira (brazil, Vila Nova FC)

Az év edzője-díj

Pep Guardiola (Bayern München)

Luis Enrique (FC Barcelona)

Jorge Sampaoli (chilei szövetségi kapitány)

Legjobb női játékos

Carli Lloyd (amerikai, Houston Dash)

Aja Mijama (japán, Okajama Junogo Belle)

Celia Sasic (német, visszavonult, előző klubja FFC Frankfurt)

Legjobb női edző

Jill Ellis (az amerikai válogatott szövetségi kapitánya)

Mark Sampson (walesi, az angol válogatott kapitánya)

Norio Sasaki (a japán válogatott kapitánya)

Egyik női kézilabdacsapatunk sem szégyenkezhet a Bajnokok Ligája középdöntős küzdelmeinek első felvonása után: a Győri Audi ETO KC 22-20-ra legyőzte a sorozat címvédőjét, a montenegrói Buducnost Podgoricát, míg az FTC-Rail Cargo Hungaria ugyan kikapott 23-21-re az idény során továbbra is százszázalékos Rosztovtól, de több is lehetett volna a találkozóban.