Gyárfás székére pályázik a Fidesz?
Egyes feltételezések szerint nem kizárt, a kormánypárt célja az, hogy a MÚSZ-t is bekebelezze. Sikersportágról van szó, így a riói olimpián a magyar sportolók sikere a politika vezető szereplőinek is jól jönne. S miután a kajak-kenu mellett az úszásban nevezhető majdnem biztosnak az arany az olimpián, ezért mielőbb át akarják venni a hatalmat ebben a szövetségben is. Hírek szerint az úszószövetség vezetése és Hosszú viszonya már a tavaly augusztusi kazanyi úszó vb-n kezdett megromlani, azon a világeseményen, amelyen Orbán Viktor is megjelent. A miniszterelnök akkor vette át a 2017-es vb rendező országának képviseletében a FINA zászlaját. E verzió szerint Gyárfás ellenfelei fogtak össze Hosszúval. Igaz, nincs tudomásunk arról, hogy bármit is ígértek-e a kiváló úszónak, s hangsúlyozzuk, ez csak feltételezés.
Ha azonban mégis van bármi alapja ennek, felmerül a kérdés, ki mit nyer vele. A Fidesz egy olyan sportág felett rendelkezne, amelybe valóban dőlnek az állami támogatások. Igen ám, de amennyit nyerne a réven, elveszthetné a vámon. Gyárfás Tamás ugyanis nemzetközi szinten is elismert szakember, s bár a FINA nem hoz olyan kemény szankciókat, mint a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA), ha egy tagországában a politika irányítói beleszólnak a szövetség működésébe, mégis bizonyosan rendkívül rossz visszhangja lenne az ügynek, s Magyarország a sportdiplomácia szempontjából is igen sokat veszítene, ami később akár az eredményekben is tükröződhet. Gyárfás az ügyben elmondta: nem érzi, hogy személye akadály volna. Azonban a Széles Sándor vezette Úszó-Nevelő Műhely arra szólítja fel a MÚSZ tagjait, hogy rendkívüli közgyűlés összehívásával vonják meg a bizalmat a Gyárfás Tamás vezette elnökségtől a Hosszú Katinka körül kialakult helyzet miatt.
„A feszült helyzet mielőbbi rendeződése és olimpikonjaink nyugodt körülmények között történő olimpiai felkészülése érdekében közösen kezdeményezzük egy rendkívüli közgyűlés mielőbbi összehívását, ahol kérjük a jelenlegi elnökség azonnali lemondását, és az új elnökség megválasztását! Egyúttal az összes élsportolónk és edzőik meghívását is a rendkívüli közgyűlésre a jövőt illető javaslatok kölcsönös egyeztetése érdekében” – állt a közleményben.
A sportágnak nem tesz jót a konfl iktus. A képen balról jobbra: Kiss László, Gyárfás Tamás, Hosszú Katinka és Shane Tusup FOTÓ: SZALMÁS PÉTER
Hosszú Katinka amerikai színekben versenyezne?
Újra és újra hallani ezt a feltételezést, aminek alapját az adhatja, hogy férje és edzője, Shane Tusup jól ismeri az amerikai viszonyokat, látja, mekkora különbség technikai színvonal tekintetében az Egyesült Államok és Magyarország között. Szakértők azonban állítják, hogy nem ez áll a háttérben, s Hosszú – amint ezt maga is megerősítette – továbbra is magyar színekben kíván versenyezni.
Kinek van igaza?
A közvéleményt is megosztja az ügy. Vannak olyanok, akik Katinka mellett állnak, s olyanok is akadnak, akik a szövetséget támogatják. Törös Károly, a MÚSZ elnökségi tagja a Népszavának elmondta: a Hosszú botrány hátterében pénzügyi vita áll.
„Az egész ügy úgy indult, hogy a bajnoknőt felkérték, szerepeljen a hazai rendezésű világbajnokságot népszerűsítő filmben. Katinka erre azt mondta, kétmillió forintért vállalja. A háromszoros olimpiai bajnok, a világ egyik legjobb vízilabdázója, Kásás Tamás, valamint a szintén ötkarikás aranyéremmel rendelkező Gyurta Dániel örömmel mondott igent a felkérésnek, s egy fillért sem kért” – mondta lapunknak Törös. A volt utánpótlás szövetségi kapitány hozzátette: igazából nem az Iron Lady gerjeszti a feszültséget, hanem edzője és férje, Shane Tusup. A 48 évig külföldön dolgozó szakemberrel is volt konfliktusa az amerikai trénernek. A decemberi netanyai rövidpályás Európa-bajnokságon Shane szidalmazta. Törös elmondta: nemcsak vele került összetűzésbe az amerikai tréner, hanem a MÚSZ több munkatársával is, köztük Szántó Éva főtitkárral, valamint a csapatorvossal is.
A szakember hozzátette, a magyar bajnokságot is a pénz miatt hagyta ott az Iron Lady. „Elindult Katka az ob-n, majd egy versenyszám után elment, azzal az indokkal, hogy nincs bemelegítő medence. A pénzdíjas versenyeken sincs, ott mégsem kifogásolja” – tette hozzá. Kiemelte: a MÚSZ-nak kétszázmillió forintjába került az, hogy Hosszú egymillió dollárt keressen. „Az olimpiai bajnok Chad le Clos nem kap ennyi támogatást a dél-afrikai szövetségtőt, mint Katinka a MÚSZ-tól” – zárta Törös.
Székely Éva olimpiai bajnok mellúszó szerint mindig a sportolónak van igaza, mert „ő viszi vásárra a bőrét”. „Hosszú Katinkának az a dolga, hogy ússzon és nyerjen, a szövetségnek pedig az, hogy minden támogatást megadjon a sportolónak. Kiss Lászlóval neveletlenül viselkedett az Iron Lady, de úgy gondolom, a kialakult helyzet nem erről szól, valamivel nagyon megbántották a világbajnokot. Ez a kislány világklasszis úszó, én az ő helyében le se álltam volna vitatkozni a szövetséggel” – fogalmazott a Nemzet Sportolója.
Székely szerint gyorsan megoldást kellene találni, ugyanis a kialakult helyzet nem tesz jót senkinek. Ráadásul az olimpia évében csak egy dolog fontos az olimpiai bajnoknő szerint: a dobogó legtetejére állni Rióban. Mint mondta: ez az ügyet házon belül kellett volna kezelni. „Régen is elküldtük egymást a pokolba. Ez olyan, mint egy házasság. Ha a szerelmesek összevesznek otthon, nem az utcán tárgyalják meg a történteket” – tette hozzá Székely.