Spanyolország;Portugália;Pedro Sánchez;

FOTÓ: Paolo Blocco/Getty Images

- Ragadós a portugál példa

Tapasztalatcserére Lisszabonba utazott tegnap a spanyol szocialisták vezetője. Pedro Sánchez, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) főtitkára az új portugál kormányfővel, Antonio Costával tanácskozott. 

Az Ibériai-félsziget kisebbik államában a középjobb szociáldemokraták végeztek az élen az idei parlamenti választáson, de mivel nem szereztek abszolút többséget, nem tudtak működőképes koalíciót összehozni. Pedro Passos Coelho, az ügyvezető miniszterelnök végül lemondásra kényszerült, s a parlamentbe bekerült kisebb baloldali pártok támogatásával végül a szocialisták alakítottak kormányt.

Spanyolország hasonló dilemma előtt áll, a december 20-i választáson a konzervatív Néppárt (PP) kapta a legtöbb szavazatot, de még a középjobb katalán Ciudadanos párttal együtt sem lenne elég mandátuma a kormányalakításhoz. Mariano Rajoy miniszterelnök hárompárti nagykoalíciót javasol a szocialistáknak, ám a PSOE mindeddig elutasította az ajánlatát.

A PSOE a radikális baloldali Podemos párttal, a kisebb baloldali pártokkal és a nacionalista pártokkal összefogva követhetné a portugál mintát, csakhogy a szocialista párt e kérdésben megosztott, sokan elutasítják a koalíciót a radikálisokkal. Maga Sánchez úgy nyilatkozott, rengeteget tanult a portugálok példájából. A portugál kormányfő a kommunistákkal, illetve az eurózónából való kilépést javasló Baloldali Blokkal is összefogott, hogy megvalósíthassa programját.

Sánchez szerint, számolt be róla a madridi El País, most Mariano Rajoyon a sor, s hamarosan kiderül, kap-e elég támogatást a parlamentben beiktatásához. Ha nem, akkor a PSOE kész megkísérelni, hogy létrehozza a „progresszív erők” koalícióját – lisszaboni sajtóértekezletén azt viszont nem árulta el, hogyan állnak tárgyalásai a többi baloldali párttal. Csupán annyit mondott, hogy egy ilyen progresszív koalíció összehozásához nem lesz szüksége a függetlenségpárti nacionalista pártok támogatására.

Susana Díaz andalúziai kormányfő, Sánchez népszerű vetélytársa ugyanakkor ellenzi, hogy a PSOE összefogjon a radikális baloldallal. A párt megosztottsága az El País vezércikke szerint már-már a több mint száz éves, történelmi baloldali párt létét fenyegeti.

Orbán Viktor miniszterelnök is kifejtette véleményét az úszószövetségen belüli botránnyal kapcsolatban a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában péntek reggel. A kormányfő leszögezte, hogy a politikát távol kell tartani a sporttól.