MSZP;Fidesz;Szekeres Imre;megélhetési politikusok;

Az MSZP tegye egyértelművé: kész támogatni egy átmeneti szakértői kormányt FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Szekeres Imre: Alkotmányozó nemzetgyűlés kell

Most sem az a kérdés, hogy egyik vagy másik politikusból mi lesz, hanem az, hogy mi lesz az MSZP-ből: erős, befolyásos politikai mozgalom alapja, vagy inkább néhány megélhetési politikus jelentéktelen vállalkozása. Én az elsőre szavazok - mondta a Népszavának adott interjújában Szekeres Imre szocialista politikus.

- Baj van?

- Már hogyne volna! Magyarország lényegében 2006 óta folyamatos háborúban áll, állandó nyomás alatt tartja a Fidesz, amely végül összehozott egy élhetetlen országot, haszonlesőkkel a háta mögött. És ez nem kizárólag Orbán Viktor felelőssége, mert a Fidesz valamennyi politikusa támogatja vagy eltűri ezt a politikát.

- Mintha a baloldal is egyre nagyobb bajban lenne.

- Valóban nem találtuk meg az ellenszerét ennek a politikának. Mintha hajlamosak lennénk leegyszerűsítő válaszokat adni.

- Az például valóban leegyszerűsítő válasznak tűnik, amikor a baloldali és liberális politikusok azt mondják, hogy nincs médiafelületük, ahol megszólalhatnának, miközben a hozzájuk sorolt média egy része azt veti a szemükre, hogy nem támogatták őket, amikor kormányon voltak.

- A panaszkodóknak csak azt tudom erre válaszolni, hogy ha hírt tudsz csinálni, létezel! Márpedig mostanában ez nem teljesíthetetlen feladat, mert a Fidesz-kormány és az önkormányzatok lépéseinek jelentős része irritálja az embereket. Csak ezekhez megoldási javaslatot kell állítani. Fontos, hogy az ügyek legyenek konkrétak, közérthetőek és olyanok nyilatkozzanak, akik valóban képesek érvelni.

- A baloldal miért nem teremtett médiabirodalmat?

- Tisztázzunk valamit: amikor erről vita folyt, én azt képviseltem, hogy támogatnunk kell a független, a valóságot bemutató médiát. Hangsúlyozom: a független médiát, nem a pártokhoz kötődő sajtót! Pontosan tudom, hogy a Fidesz közpénzből tartja fönn a hálózatát a manipulációk propagálására. De attól ez még súlyosan sérti a sajtószabadságot, a függetlenség elvét. Tisztességes, átlátható támogatási rendszert kellett volna már korábban kialakítani, tekintettel arra, hogy a magyar sajtó legjava – kezdve a Népszavától igen, a hagyományos Magyar Nemzetig - a magyar kulturális örökség része. Még nem tettem le arról, hogy ez valaha megvalósítható lesz.

- Baj van tehát, de mi a megoldás?

- Arra kell választ találnunk, hogyan foghat össze minél több, a Fidesz-kormányt és hatalomgyakorlását, illetve a Jobbik szélsőjobboldali protest-politikáját elutasító választópolgár annak érdekében, hogy 2018-ban többségünk legyen? Vagyis hogyan érhető el, hogy a 106 körzet közül 65-ben nyerjünk? Az MSZP-nek szerintem egyértelművé kell tennie, kész részt venni olyan választási együttműködésben, amelynek célja a demokrácia helyreállítása és a szegénység felszámolása. Így nem pártok kényszeralkuja révén jönne létre egy mesterséges választási szövetség, mint 2014-ben, hanem a közösen vállalt értékek mentén alakulhatna ki választási mozgalom.

- Idehaza, a környező országokban, lényegében Európa egészében érezni a baloldal válságát. Lehet még jövője a baloldalnak?

- Természetesen. Egyszer egy pilóta, valahol Afganisztán felett, azt mondta nekem: ha a balszárny nem működik, körbe-körbe fogunk repülni. Volt már ilyen dilemmánk 1990-ben. Megoldottuk, pedig senki nem adott volna értünk egy lyukas garast sem, de megszerveztük és néppárttá alakítottuk az MSZP-t. Kollégám, Szeredi Péter egyszer összeszámolta: akkoriban 3500 település közül 2600-ban fordultam meg négy év alatt ügyvezetőként. Most sem az a kérdés, hogy egyik vagy másik politikusból mi lesz, hanem az, hogy mi lesz az MSZP-ből: erős, befolyásos politikai mozgalom alapja, vagy inkább néhány megélhetési politikus jelentéktelen vállalkozása. Én az elsőre szavazok. Hiszem, hogy ezt teszik a fiatal és a még náluk is fiatalabb politikusaink is.

- Helyben vagyunk: az öregek-fiatalok dilemma most mintha más vetületben kerülne szóba, mint korábban, hiszen több megértésről és együttműködésről beszél mindenki. Ön miért hallgat ennyire feltűnően?

- Botka László nemrégiben azt mondta, sikerült egymást lejáratniuk az öregeknek és a fiataloknak. Igaza volt. Ebben én nem kívántam részt venni. Számomra elfogadhatatlan az is, ha valaki azt képzeli, hogy csak ő lehet vezető, még akkor is, amikor már más világ van, mások a szokások. Ugyanígy elfogadhatatlan, amikor valaki szereplési és hatalomvágyból törtet, minden különösebb teljesítmény nélkül. 2010-ben, miután húsz évig tagja voltam az MSZP vezetésének, lemondtam. Azóta már három tisztújítás volt és mindig elutasítottam a jelölést. Viszont kötelességem mindent megtenni azért, hogy az MSZP alkalmas legyen egy új politikai mozgalom megalapozására. Ami a szereplést illeti: én soha nem fogok minden elém kerülő ipari kamerába belebeszélni.

David Cameron brit kormányfő csütörtöki budapesti látogatása miatt szerda estétől a főváros több kerületében és a bevezető útszakaszokon is lezárásokra, korlátozásokra kell készülni.