Demján Sándor;Figyelő;év embere;

Forrás: Figyelő

- Demján Sándor lett az Év Embere

A Figyelő gazdasági hetilap tavaly hagyományteremtő szándékkal megalapította az Év embere díjat, amelynek idei kitüntetettje Demján Sándor nagyvállalkozó lett. A díjazott személyére mindig a megelőző esztendő őszén megrendezett Figyelő TOP 200 rendezvény vállalkozó meghívottai tehetnek javaslatot, és a kitüntetést a következő év elején adják át. (Az első kitüntetett tavaly Hosszú Katinka többszörös világbajnok úszónő volt.)

Az elismerést mindig olyan személy kapja - tudtuk meg Lambert Gábortól, a Figyelő főszerkesztőjétől, aki a magyar gazdasági, kulturális, tudományos vagy sportéletben kiemelkedőt alkotott, teljesítménye nemzetközileg is elismert, és üzletileg transzparens módon, a szabadpiaci verseny szabályai szerint mérhető eredményt tudott felmutatni. Ezúttal kézenfekvő volt Demján Sándor díjazása, hiszen nemcsak a belkereskedelemben, a bankvilágban vagy ingatlanberuházóként nyújt évtizedek óta csúcsteljesítményt, hanem 2015-ben az év üzleteként a nemzetközi TPG csoportnak értékesítette a TriGranit csoport mintegy harmadát, a hírek szerint több mint félmilliárd euróért.

Forrás: Figyelő

Forrás: Figyelő

De nem csak Magyarországon ismerik el a nagyvállalkozó munkásságát. Tavaly Lengyelországban is életműdíjat kapott egy nemzetközi zsűritől, főként a TriGranit ottani fejlesztéseinek elismeréseként, és az Év ingatlanvállalata kitüntető címet is elnyerte a World Finance Award-on. Demján Sándorról közismert, hogy rendszeresen hatalmas összegeket szán jótékony célokra. Ennek egyik kiemelkedő aktusa volt, amikor tavaly egymillió eurót ajánlott fel a menekült gyerekek ellátására. Emlékezetes, hogy a Lomnici Zoltán vezetésével működő Emberi Méltóság Tanácsa tavaly októberben ugyancsak kitüntette Demján Sándort a művészet, a kultúra önzetlen támogatásáért és a rászorulók, a hátrányos helyzetű gyerekek felkarolásáért. A nagyvállalkozó csak ez utóbbira hétmilliárd forintot költött magánvagyonából. A Legfelsőbb Bíróság volt elnöke a tegnapi Év Embere díjátadáson felszólalva emlékeztette az újságírókat erre a példamutató cselekedetre.

Demján Sándor a napi politikáról a 24.hu-nak nyilatkozva elmondta: Orbán Viktort rendkívül tehetséges politikusnak tartja, de nem tudja, hogy jobboldali-e vagy baloldali, hiszen az úgynevezett baloldali programokat sorban elvitte. Meggyőződése, hogy sok dologban nagyon rossz tanácsadói vannak Orbánnak. De van, amit ösztönösen eltalált, függetlenül a politikai vitáiktól - tette hozzá. A nagyvállalkozó Orbán jó tanácsadói között Varga Mihályt, Matolcsy Györgyöt és Lázár Jánost említette. Demján Sándortól megtudtuk, hogy üzletemberként a jövőben kizárólagosan az ingatlanberuházásokra kíván koncentrálni. De továbbra sem hanyagolja el a civilszervezetekben betöltött vezető funkcióit, amelyeket egyébként fizetség nélkül végez a VOSZ, illetve a takarékszövetkezetek szövetségének élén.

Tőkeemelés a Gránit Banknál
A díjátadáson Demján Sándor elmondta, hogy a Gránit Bankban a cég értékének növelésével részvény kivásárlási jogot adott a pénzintézeti menedzsmentnek, ugyanis nem szeretett volna egy tőkeemelés után kisebbségi tulajdonban maradni, ezért kiszállt tulajdonosként. Kedden jelentették be, hogy Demján Sándor, a korábban létrejött megállapodás alapján eladta tulajdonában lévő részvényeket Hegedüs Évának, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatójának. Ugyancsak ekkor vált ismertté, hogy a bank a további fejlődésének finanszírozására 3,1 milliárd forintos tőkeemelést hajtott végre 2015. december 30-án, amiből a magyar állam 1,7 milliárd forint, a Pannónia Nyugdíjpénztár 1,4 milliárd forint befektetést vállalt. A tőkeemelést követően Hegedüs Éva tulajdoni részesedése 33,8 százalék, a többi magánbefektető 16,23 százalékot birtokol. Az állam tulajdonrésze 49,97 százalékra nőtt, a Nemzetgazdasági Minisztérium a befektetést pénzügyi és gazdaságpolitikai szempontból is sikeresnek tartja.



A Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX index teljesítménye 2015-ben felülmúlta a régiós és európai tőzsdeindexeket. Az egy év alatt 43,8 százalékos növekedésével sikerült behozni az elmúlt évek lemaradásait. Az azonnali forgalom is 14,6 százalékkal növekedett.