Testükkel védték kedden a Mahir Cityposter Kft. által megbízott védelmi cég emberei az elbontásra ítélt hirdetőoszlopot a Bazilikánál. Kora délután ugyanis megérkeztek a Közút Zrt. munkatársai és az önkormányzat egyik szerződéses alvállalkozója, hogy a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó cég oszlopát elszállítsák. A Mahir azonban készült erre, így fekete ruhás őrei körbevették az oszlopot, majd a rendőrök is megérkeztek, de világossá tették, csak akkor avatkoznak be, ha szabálysértést tapasztalnak.
Az állóháború végén helyén maradt az oszlop, mert a Közút munkatársai megelégelték a történteket és elmentek. A helyszínen egyébként két darus kocsi is megfordult, mert először olyat küldtek, amelyik ki sem tudta emelni helyéról a hirdetőhengert. A rendőrök egyszer felszólították az őrző-védőket, hogy hagyják el a helyszínt, Nagy Ajtony Csaba, a Mahir felügyelőbizottsági elnöke pedig közölte, a főváros a bontással "erőszakkal, önbíráskodást hajt végre", hiszen a folyamatban lévő bírósági pernek kell majd döntenie arról, jogosan bontott-e szerződést Budapest a céggel. Amikor az oszlop megmenekült, a mahiresek tovább mentek.
Miközben a főváros más pontjain állítólag sikerült elbontani a Simicska-féle oszlopokat, az Andrássy út 12-es számú háznál szintén megkegyelmeztek az egyiknek. Itt Nagy Ajtony Csaba a bontásért felelős vezetőnek arról beszélt, mivel az Andrássy út és környéke a Világörökség része, így súlyos következményei lesznek, ha eltüntetik az oszlopokat az utcaképből. A Podmaniczky utcában bár megpróbálták, csak félig sikerült kiimádkozni a földből a Mahir-hengert, amit végül a cég szerelői stabilizálták.
Szeptember 30-án kezdődött az oszlopháború. A fővárosi közgyűlés akkor döntött arról, hogy szerződést bontanak a Mahir Cityposter Kft.-vel. A szerződést október 31-vel mondták fel, egyben felszólították a céget, hogy év végéig távolítsák el a hirdetőoszlopokat. Az egyoldalú szerződésbontást a kormányoldal azzal indokolta, hogy a megállapodás súlyosan aránytalanul határozza meg a főváros jogait és kötelezettségeit, ezért felmerül a jó erkölcsbe ütközés miatti semmisség. Pedig 2006-ban - Demszky Gábor főpolgármestersége idején - még a Fidesz segédletével írták alá a szerződést, amelynek értelmében a cég 25 éven át üzemeltetheti az oszlopokat. A Mahir már ősszel sem törődött bele, hogy rácsapták az ajtót: megtámadták a közgyűlés döntését.
Hétfőn a Mahir megbízásából Magyar György ügyvéd elindította azt a pert, amelyben 600 milliós, letétbe helyezendő kárbiztosítékot követelnek a fővárostól az okozott kár miatt, illetve a cég nevében azt is kéri, hogy a bíróság tiltsa el a károkozót a veszélyeztető magatartástól. Továbbá oszloponként egy-egy birtokháborítás miatti kártérítési pert is kezdeményeztek. (Az Andrássy úti oszlopok műemlékvédelem alatt állnak, azokért magasabb kártérítést kérhetnek.) Mivel a Mahir 50 százalékban német világcég tulajdona, a washingtoni választott bírósághoz fordulnak, és ezen túl, a magyar per közepette, előzetes döntéshozatalt kérnek a luxemburgi uniós bíróságtól is. Magyar úgy látja, az ügy Strasbourgban fog végződni.
A Mahir-oszlopok ügye nem jogi, hanem politikai kérdés. Erről még hétfő este beszélt Csintalan Sándor az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. Csintalan szerint, ha a miniszterelnöknek "valamilyen agymenése van, különösen, ha egy konfliktus is van az ügyben, mint jelen esetben a Simicska-Orbán háború, akkor a hatalom azt mondja, hogy neked véged". Ez a háború nem most kezdődött, hanem amikor Orbán még a kormánypárti média enyhe kritikáit is megelégelte. Ha a hatalom nem tudja elviselni a vitát, akkor azzal szembe kell szállni - fogalmazott. Közölte, nem igaz, hogy korábban ebben az országban az történt, amit Simicska Lajos akart. Soha sem volt ő az úr, az üzletember Orbán politikai szövetségese volt - figyelmeztetett.
Arról beszélt, ha valóban bandaháború zajlana, akkor ezek után a fejlemények után Simicska "fogná magát, elvinné a lóvét és a Kajmán-szigeteken lógatná a lábát". Ehelyett marad, pedig kicsinálhatják. "Egy autoriter hatalomnak semmi nem drága, miközben kirabolja az országot, most ez történik" - fogalmazott Csintalan. Hozzátette, alig van esély az ellenállásra. Ha ugyanis "ebben az országban úgy dönt a hatalom, hogy nem tetszik a pofád, akkor elveszik, amid van, és kicsinál". Simicska politikai szövetségese volt ennek a rendszernek, amiért most canossát kell járnia. Hitt abban, hogy Orbán komolyan gondolja, amit hosszú éveken át képvisel, a médiaügy viszont "kezdett egyre büdösödni". A forradalom egyszer csak elkezdte "felfalni a gyermekeit", ennek oka a félelem és a mohóság volt. Csintalan szerint egy miniszterelnöknek szeretni kell hatalmat, de ebből következik, hogy egyszer elkezd attól félni, hogy elveszti, ez az ügy az egóról is szól.