Simicska Lajos;MAHIR Cityposter;

Szombaton a XI. kerületben bontották a Mahir oszlopait. Fotó: Molnár Ádám

- Állóháború a Mahir oszlopainál

Információink szerint farkasszemet néztek egymással a Budapest Közút szakemberei és a Mahir Cityposter Kft. által megbízott védelmi cég emberei a Bazilikánál. Az ok igen egyszerű: a fővárosi cég le akarta bontani Simicskáék hirdetőoszlopait. Úgy tudjuk, a Budapest Közút négy helyszínen bontja az Andrássy úton a Mahir oszlopokat. 

A Mahir biztonsági emberei a testükkel védték a hirdetőoszlopot. A rendőrség is a helyszínen volt, de csak akkor avatkozhatnak közbe, ha szabálysértést is tapasztalnak. Az oszlopbontók végül meghátráltak a Bazilikánál, továbbmentek a Podmaniczky utcához, ahol megpróbáltak lebontani egy másik oszlopot is, de valami gikszer csúszott a műveletbe, mert egyelőre nem tudták azt leemelni. Eközben megérkeztek a Mahir biztonsági emberei, akik vissza akarják állítani az oszlopot. A vs.hu tudósítója szerint az volt a probléma, hogy nem vették le az oszlop tetejét, ami össze van kötve az aljával, a tető így behorpadt, de az oszlop maradt. A helyszínen az terjedt el, hogy a közgépesek ígértek segítséget, mert „ők értenek hozzá”.

Hétfőn a Mahir Cityposter megbízásából Magyar György elindította azt a pert, amelyben 600 milliós, letétbe helyezendő kárbiztosítékot követelnek a fővárostól az okozott kár miatt, illetve a cég nevében azt is kéri, hogy a bíróság tiltsa el a károkozót a veszélyeztető magatartástól. Továbbá oszloponként egy-egy birtokháborítás miatti kártérítési pert is kezdeményeztek. (A most bontott Andrássy úti oszlopok műemlékvédelem alatt állnak, így azokért magasabb kártérítést kérhetnek.) Mivel a Mahir Cityposter Kft. 50 százalékban német világcég tulajdona, a washingtoni választott bírósághoz fordulnak, és ezen túlmenően, a magyar per közepette, előzetes döntéshozatalt kérnek a luxemburgi uniós bíróságtól is. Magyar úgy látja, az ügy Strasbourgban fog végződni.

Simicskáék még szombaton az egyik védelmi cég embereivel igyekeztek gátolni a bontási munkálatokat, ám így is egy tucat oszlopot távolítottak el a főváros megbízásából. Kocsis másnap a Mahir által felkért őrző-védő céget azzal fenyegette meg, hogy az elveszítheti a tevékenységére vonatkozó engedélyét, ha a bontást akadályozza. Az önkormányzati és rendészeti tanácsnok arra figyelmeztetett, a Mahirnek semmilyen jogi alapja nincs új oszlopok felállítására, hiszen sem érvényes szerződéssel, sem közterület-használati engedéllyel nem rendelkezik.

Megírtuk: szeptember 30-án kezdődött az oszlopháború. A fővárosi közgyűlés akkor döntött arról, hogy szerződést bontanak a Mahir Cityposter Kft.-vel. A szerződést október 31-ével mondták fel, egyben felszólították a céget, hogy a rendkívüli felmondást tartalmazó értesítésben megjelölt időponttól számított hatvan napon belül távolítsa el a szerződés keretében telepített hirdetőoszlopokat. Az egyoldalú szerződésbontást a kormányoldal azzal indokolta, hogy a megállapodás súlyosan aránytalanul határozza meg a főváros jogait és kötelezettségeit, ezért felmerül a jó erkölcsbe ütközés miatti semmisség. Pedig 2006-ban még a Fidesz segédletével írták alá a szerződést, amelynek értelmében a cég 25 éven át üzemeltetheti az oszlopokat. A Mahir már ősszel sem törődött bele, hogy rácsapták az ajtót: megtámadták a közgyűlés döntését. A per első tárgyalása január 11-én lesz.

A Magyar Liberális Párt (Liberálisok) azt követeli, hogy az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága következő ülésén hozza nyilvánosságra annak a 21 embernek a nevét, akik a Századvég-csoport cégeinek vezetőiként államtitkokhoz hozzáférve segítik a kormány döntéseit - közölte Fodor Gábor, az ellenzéki párt elnöke kedden sajtótájékoztatón.