Orbán Viktor;FHB;MNV;vagyonkezelő;tőkeemelés;

- A vagyonkezelő szembemegy Orbánnal?

Sajátos helyzetet produkált az FHB Jelzálogbank Nyrt. tőkeemelése. Ugyanis szabálytalanságokra hivatkozva az államot képviselő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) beperelte a részben állami tulajdonú FHB-t. Azt sérelmezte az MNV, hogy a tavaly december 28-án tartott rendkívüli közgyűlésen leszavazták indítványát, hogy a részvényeseknek tulajdoni arányuknak megfelelően legyen előjegyzési joga a tőkeemelésnél. Ezt a vagyonkezelő úgy értékelte, hogy az FHB igazgatósága csökkenteni akarja az 7,32 százalékos állami tulajdoni arányt. Igaza lett, a tőkeemelést követően az állam már csak 4,5 százalék FHB részvényt birtokol.

Az FHB igazgatósága - élve a közgyűlés zártkörű, legfeljebb 4,45 milliárdos tőkeemelésre adott felhatalmazásával - két nap alatt lezavarta a tranzakciót. A meghívásos ajánlatételre 30 takarékszövetkezet és a Takarékbank tett ajánlatot és részvényenként a névérték tízszeresét fizetve összesen 30,5 milliárd forintot "áldozott" a már korábban a takarékszövetkezeti integrációhoz csatlakozott FHB nyugodt jövőjéért.

A Portfolión tegnap megjelent cikk szerint az FHB-nak igencsak sürgős volt a tőkeemelés, vélhetően ezért is intézte még a múlt évben. Egyrészt január 1-jével a bankok számára általában szigorodtak a tőkeelvárások, másrészt a jegybank úgy ítélte meg, hogy a az FHB-nak egyedileg is meg kell felelnie a tőkekövetelményeknek, nem bújhat a takarékszövetkezeti integráció ernyője alá. A bank emellett növekedési tervekkel is magyarázta az alaptőkéjét 10,8 milliárd forintra növelő pénz bevonását.

A mondhatni családon belül megoldott tőkeemelést még megzavarhatja a vagyonkezelő perindítása, illetve ha a bíróság az MNV igényének megfelelően felfüggeszti/megsemmisíti a közgyűlés tőkeemelésre vonatkozó határozatát. Az FHB azzal utasította el az MNV vádjait, hogy már egy 2014-es közgyűlési határozat megszüntette a részvényesek előjegyzési jogát, ha az igazgatóság a közgyűlés felhatalmazása alapján dönt az alaptőke felemeléséről. Emellett a Spéder Zoltán FHB-elnök érdekeltségébe tartozó Portfolio mintegy szembeállítja az MNV lépését Orbán Viktor miniszterelnök korábbi kijelentéseivel, amelyekkel a kormánysegédlettel megalkotott takarékszövetkezeti integrációt dicsérte. Az MNV "tettét" súlyosbítja, hogy a tőkeemelés résztvevői a a kormány szövetségesének számító takarékszövetkezetek.

Lózungokban nem volt hiány hétfőn, amikor Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kinevezte és bemutatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új vezetőit. Az adóhatóságot - mint megtudtuk - azért olvasztották be az NGM-be, mert "az ország versenyképességének további növekedését veszélyezteti, ha nem alakítják át." A szakmai közvélemény azonban korántsem osztja Varga Mihály optimizmusát.