A lengyel diplomácia vezetője az interjúban szót ejtett az Európában felháborodással fogadott új médiatörvényről is. Ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a jogszabály „meggyógyítja az államot”, s a „korábbi kormányok hibáit korrigálja”. „Mintha a világnak marxista mintára csak egy irányba lenne szabad mozognia, egy kerékpárosok és vegetáriánusok alkotta világ felé, amely megújuló energiákra épít, s harcol mindennemű vallásosság ellen. Ennek semmi köze a tradicionális lengyel értékrendhez” – hangoztatta.
Az Európai Unió ugyanakkor azt a kérdést vizsgálja, hogy a külügyminiszter által említett „lengyel értékrend” mennyire egyeztethető össze az uniós alapjogokkal. Az Európai Bizottság vasárnap jelentette be, hogy napirendre tűzi a jogállamiság lengyelországi helyzetének kérdését, miután a varsói parlament néhány napja megszavazta a közmédia átalakításáról szóló törvénymódosítást, amely széles körű tiltakozást váltott ki Lengyelországban és külföldön egyaránt. A brüsszeli szervezet vasárnap kiadott közleménye szerint a vitát január 13-án, a biztosok következő tanácskozásán rendezik meg. A kérdés Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök kezdeményezésére került fel az ülés napirendjére.
Elmar Brok, az Európai Parlament külügyi bizottságának elnöke egyetértett az eljárás megindításával, egyben azt közölte, hogy Németországnak visszafogottságot kell tanúsítania ilyen kényes politikai kérdésekben. „Az Európai Bizottságnak az uniós szerződések védelmezőjeként kell fellépnie Lengyelországgal szemben” – mondta el a Der Spiegel internetes kiadásának.