Vlagyimir Klicsko;Polgár Judit;Tyson Fury;Várhidi Pál;

Tyson Fury (jobbra) győzelme az utóbbi évtized legnagyobb meglepetése FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/LARS BARON BONGARTS

- Ringbohóc az új király

Hagyományainknak megfelelően felidézzük a nemrég búcsúzó esztendő legérdekesebb sporteseményeit, külön kiemelve a magyar versenyzők teljesítményét. Akadtak szép pillanataink, és olyanok is, amelyekre nem szívesen emlékszünk. Lássuk, mi történt tavaly novemberben!

…és akkor Kleinheisler maga elé engedte a labdát, és ballal kilőtte a kapu jobb sarkát. Hogy kicsoda? Kleinheisler László! A legújabb honi futballhős, aki győztes gólt szerzett Norvégiában, a magyar válogatott számára életbe vágóan fontos Európa-bajnoki pótselejtező első felvonásán. A Videotonban hónapok óta „jegelt” fiatalember egyébiránt Bernd Storck felfedezettje, óriási szerencséjére a német szakember képben volt az utánpótlás-korosztály kapcsán, így kerülhetett – a teljes magyar futballszakma jókora meglepetésére – a nagycsapat kezdőjébe.

„Ragyogó játékos, a segítőmnek, a világbajnok Andy Möllernek is ez a véleménye róla. Más oka van, hogy nem játszik a Videotonban, a szerződésével függ össze. Az U21-ben ragyogó volt. Csúcsszínvonalon van, gyors, kétlábas és agresszív” – mondta Kleinheislerről Storck, aki ekkor még nem sejthette, hogy három nappal később, a november 15-i visszavágón egy másik „embere”, Priskin Tamás is beveszi a norvég kaput, s a mieink végül kettős győzelemmel jutnak ki a franciaországi kontinenstornára.

Kleinheisler László a legújabb magyar futballhős FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Kleinheisler László a legújabb magyar futballhős FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Maradva a magyar sportsikereknél, Szepesi Csenge aranyéremmel tért haza Japánból a karate-világbajnokságról, míg az Almási Zoltán, Balogh Csaba, Berkes Ferenc, Lékó Péter, Rapport Richárd összetételű sakkcsapat harmadikként zárt az izlandi csapat Európa-bajnokságon. No persze könnyű annak a válogatottnak, melyet a sportág zsenije, Polgár Judit irányít...

Tovább építgette ígéretes karrierjét Babos Tímea is, aki Tajvanon szerezte meg pályafutása második WTA-trófeáját, miután a 125 ezer dollár összdíjazású, keménypályás tenisztorna döntőjében két szettben legyőzte az első helyen kiemelt japán Doi Miszakit. Kitűnően alakult a november a sportág két csillagának, Agnieszka Radwanskának és Novak Djokovicnak is, hiszen mindketten világbajnokok lettek. Akárcsak Michelisz Norbert, aki a túraautó-sorozat (WTCC) privát vb-címét nyerte, másodszor a pályafutása során.

Pörögtek az események a labdarúgó Bajnokok Ligájában is. Az idény első felében végig káprázatos teljesítményt nyújtó Bayern München 5-1-es „mészárlással” vágott vissza az Arsenalnak a 2-0-ás londoni vereségért, s még ennél is nagyobb vereséget mért riválisára a címvédő Barcelona, amely 6-1-re verte az AS Romát. A Manchester United ezzel szemben tovább ásta a sírját azzal, hogy az ötödik fordulóban hazai pályán sem bírt (0-0) a holland PSV-vel.

Fájdalom, november a gyász hónapja is volt: hosszan tartó súlyos betegséget követően 32 éves korában elhunyt Fülöp Márton, korábbi magyar válogatott kapus. A labdarúgónál 2013 júniusában rákbetegséget diagnosztizáltak, ezt követően megműtötték, és kemoterápiás kezelésre járt. Fülöp 2013 októberében boldogan újságolta, hogy átesett az utolsó kezelésen, és töretlenül hitt benne, hogy visszatérhet a pályára. Ugyanezen a napon, vagyis november 12-én hunyt el a 84 esztendős Várhidi Pál, az Újpest legendás futballistája, az Aranycsapat keretének tagja. A tízszeres válogatott Várhidi tagja volt az 1954-es svájci világbajnokságon ezüstérmes válogatott keretének, az 1960-as római olimpián pedig bronzérmet szerzett a nemzeti együttessel. Vezetőedzőként 1973 és 1980 között négy bajnoki címet szerzett az Újpesti Dózsával.

A boksztörténelem egyik legkülönösebb összecsapását vívták a hónap végén Düsseldorfban. Vlagyimir Klicsko ellenfele a 27 éves Tyson Fury volt, aki legfeljebb a verbális hadviselés tekintetében idézte a profi ökölvívás egyik legnagyobbját, Muhammad Alit. A ringbohócként emlegetett brit hónapok óta mondogatta, hogy véget vet ukrán ellenfele évtizedes uralkodásának, ám kevesen hittek neki. Láss csodát, a kelta vándorcigány gyökerekkel rendelkező óriás (Fury fél fejjel magasabb a 198 centis Klicskónál) egyhangú pontozással diadalmaskodott (115:112, 115:112, 116:111), letaszítva a trónról a 39 éves „Acélkalapácsot”. Nem mindenki volt elájulva a brit szájhős győzelmétől.

„Fury ezzel a cirkuszával teljesen összezavarta Klicskót – értékelt Ulli Wegner, a német bokszsport egyik legendája. – Időnként mindkét kezét a háta mögé tette, úgy bosszantotta az ukránt, mégsem talált tisztán Klicsko. Abszolút érthetetlen, egyszersmind szörnyű. Ez a meccs nemcsak a legyőzött versenyző számára jelentett hatalmas blamázst, hanem a nehézsúly és az egész bokszsport számára is. Az a legrosszabb, hogy Tyson Fury egy ilyen teljesítmény után kapott négy övet. Ez a mérkőzés az egész bokszot leminősíti, az ökölvívás szegénységi bizonyítványa…”

Kiss László szövetségi kapitány egyelőre nem tudott egyeztetni Hosszú Katinkával a következő időszakban esedékes edzőtáborozásokról, jóllehet, a nyári riói olimpiára készülő legjobb magyar úszók egy része már megkezdte a felkészülést az ötkarikás játékokra - írja az origo.hu.