Karácsony előtt született meg a döntés, hogy januártól 105 ezer helyett 111 ezer forint a minimálbér, amiből a dolgozó 73 815 forintot vihet haza és a garantált bérminimum is hasonlóan emelkedik, 129 ezer forint lesz bruttóban. Többet kell viszont fizetni annak, akinek semmilyen jövedelme nincs, de biztosított akar maradni: az eddigi 6930 forint helyett már 7050 forint járulékot kell havonta befizetnie.
Január 31-ig nyilatkozhatnak azok, akik kizárólag a munkáltatójuktól kapnak jövedelmet és nem vesznek igénybe adókedvezményt, hogy szeretnék, ha bevallásukat az adóhatóság készítse el.
A rendvédelmi dolgozók bére januártól újabb 5 százalékkal nő a nyári 15-30 százalékos emelés után és életpályamodelljük azt is tartalmazza, hogy ugyanilyen arányban emelkedik a pénzük 2019-ig minden évben.
Akár 30-40 százalékos béremelést ígért a kormány 2016-tól a felsőfokú végzettségű bölcsődei dolgozóknak, ami nagyszerűen hangzik, de kevesebb, mint 900 embert érint. A szociális ágazatban foglalkoztatott tízezreknek akkor emelkedhet az alapbérük, ha év közben sikerül elfogadni az ágazat szerkezeti átszervezésével együtt járó béremelési programot is.
Januártól 15 százalékkal emelkedik az egyetemi és főiskolai oktatók bére és a kormány hónapokkal ezelőtt bejelentette azt is, jövőre és még 2018-ban is kapnak további 5-5 százalékot.
A nyugdíjasok közül sokan felháborítónak tartják, hogy a januári nyugdíj csak 1,6 százalékkal lesz magasabb, mint a decemberi, de mivel ekkora inflációt tervezett a kormány, egyelőre be kell érniük vele, s ha az éves drágulás ennél nagyobb lesz, novemberben kaphatják meg visszamenőleg a többletet.
2016 legfontosabb élelmiszeri-ipari változása, hogy olcsóbb lesz a sertéshús, miután árának áfatartalma 5 százalékra csökken, de a belőle készült feldolgozott termékek és a szalonna ára változatlan marad.
Az illetéktörvény változásai miatt hétfőtől ingyen juthatunk hozzá sok személyes és céges okmányhoz. A személyigazolványért, a lakcímkártyáért, az erkölcsi bizonyítványért, továbbá az első jogosítványért sem kell fizetni. Ezek könnyítik az igénylők terheit, de az igazi változás az elektronikus személyi fokozatos bevezetése év elejétől kezdve. Az e-személyi már elektronikus aláírásra is alkalmas, a kártyába beépített chip pedig tartalmazhatja a személyes adatok mellett a társadalombiztosítási és adószámot, de akár az illető ujjlenyomatát is.
A vállalkozások is ingyen kapják meg a cégkivonatot januártól, és nem kell fizetni a vállalkozói igazolványokért, vagy az üzletek működési engedélyének kiadásáért sem.