Az idei év két legdrámaibb eseménye Franciaországban történt, januárban, majd novemberben is véres terrortámadás színhelye volt az ország. Humornak itt nincs helye – gondolhatnánk teljes joggal. A közismerten joviális belgák azonban komoly iróniával szemlélték hazájuk rendőrségének munkáját, hiszen innen indult a párizsi merénylet mögött álló terrorsejt. A terrorkészültséget a legmagasabb szintre emelték Belgiumban, sokakat letartóztattak, de nagy részüket elengedték. Többen úgy vélték, a rendőrség nem áll a helyzet magaslatán.
Az embereket azért érdekelte volna, mi is történik, kit miért tartóztatnak le, ám a rendőrök azt kérték, hogy a közösségi oldalakon is tanúsítsanak visszafogottságot a honfitársak. Erre egészen eredeti megoldással válaszoltak a találékony felhasználók. Létrehozták ugyanis a #BrusselsLockdown hashtag-et, amelyen macskákat ábrázoltak – terroristaként. Az egyiken egy kiscica ablakból néz ki, miközben gépfegyvert tart a kezében. Egy másikon egy négylábú a katonai stratégia kézikönyvét olvassa. Alatta a felirat: nem hagyhatjuk, hogy a félelem legyen úrrá. Egy harmadikon egy öngyilkos merénylő cica látható, alatta pedig ez olvasható: „a belga rendőrség közzétette az első számú gyanúsított fényképét”. A belga rendőrség vette a lapot. „Köszönjük minden macskának, aki segített nekünk. Szolgáljuk önöket”. Fölötte pedig macskaeledel képe virít egy rendőrség feliratú tányérban.
Ferenc pápa szeptemberben járt az Egyesült Államokban, s vett részt a családok világtalálkozóján. Az egyik ceremóniamester a világhírű színész, Mark Wahlberg volt, aki a szószéknél azzal viccelődött, hogy az a csodás hangú kisfiú, aki előtte lépett fel, s énekelt valóban elbűvölően, olyan benyomást tett rá, mintha egy angyalkát hallott volna. „De amikor azt hallottam, hogy szereti a Ted című filmet (amiben maga Wahlberg játszotta a főszerepet), elmondtam neki, hogy ez nem egy ilyen korú gyereknek való”. A közönség jót mulatott a színész megjegyzése kapcsán, ám a pápa faarccal ült a helyén, láthatóan sejtelme sem volt, milyen alkotásról van szó. Wahlberg ezért így folytatta: „Szentatyám, kérlek, bocsásson meg. Mindig azt reméltem, hogy az Úr humorral figyeli a filmjeimet”.
Németországban a menekültválság volt az első számú téma, illetve Angela Merkel ezzel kapcsolatos politikája. A kancellár a szíriai menekültek befogadására épített, s arra, hogy nyújtsanak menedéket a Szíriából érkezetteknek. „Wir schaffen das!”, azaz „Megbirkózunk vele!” – hangzott ezzel kapcsolatos híres mondata. A Merkel politikáját nem osztók számára aranyév volt az idei, egy sor vicc született róla. Az egyik így szól. Mit mond Angela Merkel, ha egy szemétkupacra esik? „Tudtam, hogy megbirkózom vele!” Egy másik. A kancellár és pénzügyminisztere Németország felett repülnek.
Wolfgang Schäuble megszólal: „Angie, ha egy 500 euróst dobok le, nagy örömet szerzek egy honfitársunknak. Merkel erre így felel: „Ha viszont én tíz százast dobok le, akkor tíz német örül”. A pilóta maga elé ezt mormolja: „Ha mindkettőtöket kidobnálak, egész Németország örülne!” Végezetül egy harmadik. Miért nem szeret a kancellár vonaton utazni? Mert minden állomáson ezt hallja: „Kérem, lépjenek hátra!” A kancellár alighanem maga is jót mulat egynémely viccen. Nem tartozik a sértődős személyiségek közé.
Ausztráliában nagy feltűnést keltett Malcolm Thurnbull gyors felemelkedése. Miután sikerült megbuktatnia népszerűtlen elődjét, a szintén konzervatív Tony Abbottot, ő került a miniszterelnöki székbe, illetve ő vehette át a konzervatív párt irányítását is. Előzőleg kommunikációs miniszterként ténykedett. Amikor a 7 Network egy riportere a Kártyavár című amerikai politikai sorozat, Lucy főhőseihez hasonlította a párt, arra utalván, hogy hasonlóan hataloméhesek, mint a filmben felbukkanó Frank és Claire Underwood, Thurnbull visszautasította a hasonlatot. Egyben azt mondta, hogy egykori sydney-i polgármester neje és közte valójában nincsenek is hasonlóságok, csak egyvalami: mindkettőjük rendelkezik fitneszgéppel, de még a szerkezet típusa is más.
Donald Trump, a legnépszerűbb republikánus elnökjelölt, érthető módon a viccgyárosok kedvelt célpontja. S nemcsak az Egyesült Államokban, hanem Nagy-Britanniában is. A gyakran elképesztő kijelentéseiről ismert Trump egy ízben azt mondta, léteznek olyan „negyedeink” Londonban, amelyekben már annyira túlsúlyba kerültek az iszlám radikálisok, hogy a rendőrök is féltik az életüket. Ezzel is indokolta azon javaslata jogosságát, amely szerint nem szabad Amerikába beengedni a muzulmánokat. Több se kellett Boris Johnson londoni polgármesternek, aki szerint teljes blődség, amit Trump állít, már csak azért is, mert a brit fővárosban, sőt New Yorkban is éppen hogy csökkenőben a bűnözés.
„Ha pedig lenne olyan negyed New Yorkban, ahová nem szívesen látogatnék el, annak csak az lenne az oka, hogy attól félnék: összefutnék Donald Trumppal” – mondta a csípős nyelvű városvezető. A twitteren #Trumpfacts# hashtag alatt üzentek Trumpnak. Az egyik képen a Big Bent „alakították át” minaretté. A másikon azt írják, hogy a „Londoni Iszlám Köztársaságban már csak tevével lehet közlekedni”. Valaki pedig azt írta, a legszélsőségesebb zenekarrá a Duran Duran vált, amelyet már csak Koran Korannak neveznek.
Barack Obama amerikai elnök ismert jó humoráról. Egy esetben azonban akár diplomáciai perpatvar keletkezhetett volna egy róla szóló „viccből”. Szilvan Salom, nemrégiben lemondott izraeli belügyminiszter felesége a Twitteren azt írta az amerikai elnökről. „Tudják, milyen az Obama kávé? Fekete és gyenge”. A nem éppen jól elsült poén miatt Judy Mozesnek bocsánatot kellett kérnie. A sors fintora, hogy férjének decemberben azért kellett lemondania a belügyi tárca éléről, illetve a miniszterelnök-helyettesi posztról, mert 13 nő jelezte: molesztálta őt.
Nem aratott túl nagy sikert Mike Huckabee, volt arkansasi kormányzónak egy vicce sem, amely a Twitteren jelent meg a demokrata elnökjelöltek egy októberi vitája után. Huckabee azt írta, annyira szívesen bízná az adópénzeit a demokraták balszárnyához tartozó Bernie Sandersre, mint imádott labradorát egy észak-koreai séfre. A volt kormányzót ezután rasszizmussal vádolták. Nagy-Britanniában komoly visszhangja volt a Star Wars újabb részének, mert a mű jelentős hányadát az országban forgatták, brit szakemberekkel. David Cameron brit kormányfő egy parlamenti felszólalásában azt közölte, hogy a brit filmipar „sosem áll át a sötét oldalra”, George Osborne pénzügyminiszter pedig hazája filmgyártásának sikereit arra vezette vissza, hogy „az erő velünk van”.
Horvátországban másfél hónapig tartott a kormányról szóló egyeztetés, amit sokan már önmagában is bohózatnak minősítettek. Egyesek szerint színjáték volt az egész, mert bár a voksolás harmadik helyén végzett Híd párt azt állította, külön-külön sem a jobboldali Horvát Demokratikus Közösséggel (HDZ), sem a szociáldemokrata SDP-vel nem kíván koalícióra lépni, végül mégis az előbbi pártot választotta. Az egyik párthoz sem tartozó Tihomir Oreskovicot tették meg kormányfőnek, aki az utóbbi héten igazi sztár lett a YouTube-on. Na, nem nagyszerű tervei miatt. Tudni kell, hogy a Pliva gyógyszergyár volt vezetője gyermekkorától Kanadában élt, s itt is töltötte el élete nagy részét. A horvát nyelvvel meggyűlik a baja, amint ez első nyilatkozatából is kiderült. Azt mondta ugyanis nyelvtani hibáktól hemzsegő beszédében, szolgálni kívánja a horvát szőlősgazdákat. Ezzel nem is lenne gond, ám valójában polgárokat akart mondani, a két szó ugyanis igen hasonló a horvát nyelvben.