A döntés értelmében a bírák a jövőben csak kétharmaddal fogadhatnak el határozatokat az eddigi egyszerű többség helyett. Ilyen többségre azonban nagyon ritkán van példa. Az egyes kérdésekben 13 alkotmánybírónak kell döntést hoznia a 15-ből, ami szintén megnehezíti a munkát. Annál is inkább, mert ez lehetetlen anélkül, hogy a hivatalban lévő 10 bíró mellett azok a PiS-többségű parlament által megválasztott bírák is munkába álljanak, akiknek a beiktatását jelenleg az alkotmánybíróság nem ismeri el, így nem is vesznek részt a tárgyalásokon.
A jogszabályt még a parlament felsőházának és az államfőnek is jóvá kell hagynia, de ez már csak formaság, hiszen a PiS-nek a szenátusban is többsége van, és az elnök is a kormánypárt táborából származik. Az ellenzéki Polgári Platform (PO) azonnal bejelentette, hogy panasszal fordul az alkotmánybírósághoz. Miután a PiS idén mind az elnök-, mind a parlamenti választást megnyerte, az alkotmánybíróság maradt az egyedüli ellenőrző szerv, ám a kormányzat ezt a kontrollt is megszünteti. Az utóbbi hetekben tízezrek tüntettek a kormány ellen, sokan azzal bírálták Beata Szydlo kabinetjét, hogy „orbáni útra” tévedt, mivel leépíti a demokráciát.
Stanislaw Piotrowicz, a PiS képviselője, a törvények egyik előterjesztője azzal vádolta a törvény kritikusait, akik a demokrácia védelmében léptek fel, hogy ezzel csak „ködösíteni” akarnak, „önök csak sötét érdekeket képviselnek” – hangoztatta. Nagyon keményen beolvasott Jerzy Duda lengyel elnöknek a Szolidaritás szakszervezet egykori vezéralakja, Lech Walesa volt államfő. Azzal vádolta Dudát, hogy megsérti az alkotmányt. Hozzátette, ha szükséges, ismét kész a szabadságért harcolni.