Ennek hatásából az étel fogyasztója semmit nem érez, a mai drogtesztek viszont érzékenyek rá. Ennek köszönhetően akár 48 órával az étel elfogyasztása után is kimutatható a minimális mennyiségű ópium a vizeletben. Egy német kísérlet pedig bebizonyította: egy mákos sütemény elfogyasztása után 24 órával vett a vizeletmintából 10 mikrogramm/milliliter koncentrátumban lehet ópiátokat kimutatni. Ez a pozitív eredmény alsó határának - országtól függően - öt-tízszeresét jelenti.
A "mák-legendával" foglalkozott a Mythbusters legendavadász tévésorozat egy korai epizódja is. A készítők megdöbbenve tapasztalták, hogy a teszt már közvetlenül a mákos sütemény elfogyasztása után is hamis riasztást ad. Amerikában ezért - ahol több félreértés és per született ebből - a börtönökben az elítéltek el vannak tiltva a mák fogyasztásától. Pozitív drogteszt esetén így nem tudnak erre hivatkozva kibújni a következmények alól.
A mákprobléma gondot jelenthet viszont a sportolók körében is. A drog ugyanis doppingnak számít. „Csak azt tudom tanácsolni valamennyi sportolónak, hogy az olimpia előtt vagy közben tartózkodjon a mákos ételektől, mert három vagy négy napba is beletelik, amíg azt a szervezet feldolgozza. Ha nem akarunk magyarázkodni, ezt illik figyelembe venni ” – mondta el az Indexnek korábban Tiszeker Ágnes, a hazai doppingellenőrzés vezetője.
Létezik emellett egy másik mák-legenda is. Többen úgy vélekednek, hogy a mák igazi hungarikum, és Magyarország a világ legnagyobb máktermelője és fogyasztója. Ez sajnos nem igaz, még akkor sem, ha ebből a versenyből kizárjuk Afganisztánt, ahol szinte kizárólag a morfiumtartalom miatt termesztik a növényt. S bár valóban igazi máknagyhatalom vagyunk, mégis csak a második hely a miénk a csehek mögött. Ők fejenkénti átlagban és összesen is nagyjából két és félszer annyit termelnek és esznek meg, mint mi.