;

Hajnal Tamás;Borussia Dortmund;Rich Chernomaz;kézilabda Bajnokok Ligája;

Rich Chernomaz szövetségi kapitány volt jégkorong-válogatottunk sikerének kovácsa FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ALEX GRIMM

- Varázsoltak a hokisaink

Elérkeztünk a 2015-ös év végéhez, s hagyományainknak megfelelően megint felidézzük az év legérdekesebb sporteseményeit, külön kiemelve a magyar sportolók teljesítményét. Akadtak szép pillanataink, de olyanok is, amelyekre talán nem emlékezünk vissza szívesen. Áprilisban vegyesen akadtak magyar sikerek és kudarcok egyaránt.

Nem indult túlságosan jól az április a magyarok számára, ugyanis az akkor kétszeresen női kézilabda Bajnokok Ligája-címvédő Győri Audi ETO KC előbb kikapott (24-18) április 4-én idegenben a macedón Vardar Szkopjétől, majd az Audi Arénában 27-27-s döntetlent játszottak. A 214. derbit rendezték április 12-én a labdarúgó NB I 29. fordulójában, azonban mindösszesen az elsőt, melyet a Groupama Arénában rendeztek meg. A hazai FTC – végig uralva a mérkőzést – 2-0-ra nyert az Újpest ellen Hajnal Tamás és Varga Roland góljával.

A mérkőzés előtt, illetve alatt ferencvárosi ultrák tiltakoztak a klub vezetésének intézkedései ellen a stadion közelében, a Népligetben. A rendezvényen a szervezők szerint öt-hatezer, az FTC közlése alapján pedig 1200-1500 szurkoló vett részt. Az ultrák – akik többek között a szurkolói kártya, a vénaszkenner bevezetése, illetve a hagyományos Fradi kabalasas lecserélése ellen demonstráltak – tiltakozásképpen a Planetárium oldalában felállított kivetítő falon követték nyomon a mérkőzést. A rendezvényen megfogalmazták a "szurkolói kiáltványt", vagyis a szurkolók követeléseit is.

A hónap alighanem legnagyobb magyar sportsikere férfi jégkorong-válogatottunkhoz fűződik. Az együttes feljutott a világ 16 legjobbja közé, miután hat fős csoportjában a második helyen végzett a krakkói divízió I/A világbajnokságon. A magyarok 2008 után ismét, történelmük során másodszor kerültek fel az elitbe, amelynek vb-jét jövő májusban rendezik Szentpéterváron és Moszkvában. Az április 19. és 25. közötti tornán Magyarország előbb legyőzte Japánt 4-2-re a nyitónapon, a későbbi csoportgyőztes Kazahsztántól viszont kikapott 5-0-ra. Rich Chernomaz szövetségi kapitány legényei nem csüggedtek, előbb nyertek Olaszország ellen 4-1-re és diadalmaskodtak Ukrajna felett 4-2-re, majd a zárónapon a házigazda lengyeleket múlták felül egy nagyon szoros találkozón 2-1-re.

A magyar válogatott csatárát, Andrew Sarauert a torna álomcsapatába is beválasztották. „A vb-n mérkőzésről mérkőzésre léptünk előre, mindig alkalmazkodva az éppen aktuális ellenfélhez. A játékosok betartották az előre megbeszélteket, ami eredménnyel párosult. A csapat nagyszerűen állt a munkához, a játékosok munkamorálját csak dicsérni lehet. A fiatalok pedig bizonyították, hogy most már végleg be tudtak épülni ebbe a válogatottba” – nyilatkozta a feljutást követően Chernomaz a Sport Tv-nek. – „Függetlenül a játékosok életkorától, mindenkinek fejlődnie kell, hogy jövőre versenyképesek legyünk az A-csoportban.”

A futballvilágot egyenesen sokkolta a hír áprilisban, hogy a Bundesligában szereplő Borussia Dortmund sikeredzője, Jürgen Klopp bejelentette, június 30-án távozik a kispadról. A német tréner kétszer nyert bajnoki címet a csapattal, melyet 2013-ban BL-döntőbe vezetett, azonban ott 2-1-s vereséget szenvedett a Bayern Münchentől. „Mindig is mondtam: abban a pillanatban, ahogy érzem, hogy nem én vagyok a tökéletes edzője ennek a nagyszerű klubnak, szólok a vezetőségének. Magánemberként azt kívánom, bárcsak sose lenne vége ennek az időszaknak, profiként viszont tudom, itt a megfelelő idő a távozásra, és a klubnak is jó ez a döntés” – magyarázta a bejelentésére összehívott sajtótájékoztatón Klopp. – „A Borussia Dortmundnak változásra van szüksége, akkor is így lenne, ha maradnék.” Utólag persze tudjuk, a helyére kinevezett Thomas Tuchel tényleg új lendületet adott a német klubnak, Klopp pedig nehéz, de szép feladatot kapott a Liverpool edzőjeként.

A nemzetközi labdarúgásnál maradva az április a BL-negyeddöntők hónapja volt. Madridi rangadóként a Real az Atléticóval játszott az első mérkőzésen 0-0-s döntetlent, majd a visszavágón 1-0-ra nyert a Santiago Bernabéu Stadionban. A meccs hőse, a 88. percben az egyetlen gól szerzője az a Javier Hernández, alias Chicharito volt, aki manapság már a Bayer Leverkusenben ontja a gólokat. A párharc első felvonásáról emlékezetes maradt, hogy Mario Mandzukic hatalmas harcokat vívott Sergio Ramosszal, de különösen Dani Carvajallal: a spanyol jobbhátvéd egyszer harapásszerű mozdulatot tett a horvát óriás felé, és kissé hasba is ütötte őt, de végül lapot sem kapott az esetért.

A Juventus 1-0-s összesítéssel múlta felül az addig menetelő Monacót, míg a Barcelona a Paris Saint-Germaint ütötte ki a sorozatból. A legtöbb gólt és meglepetést a Bayern München-Porto párosítás tartogatta: a bajorok óriási meglepetésre kikaptak 3-1-re Portugáliában – a meccs hőse a kétgólos Ricardo Quaresma volt –, de az Allianz Arénában igazi gólfiesztát rendeztek, és 6-1-re nyertek.

Áprilisban folytatta menetelését az – akkor még – MKB-MVM Veszprém a férfi BL-ben, miután a negyeddöntő első mérkőzésén idegenben 24-24-s döntetlent játszott a Paris Saint-Germain együttesével, majd a Veszprém Arénában 34-28-cal kiejtette ellenfelét. Az elitsorozat másik magyar klubja, a Mol-Pick Szeged sajnos nem bírt a THW Kiellel: ugyan a Tisza-parti meccset 31-29 még megnyerte, Németországban nyolcgólos vereségbe (31-23) futott bele.

A hónap végén a Veszprém zsinórban hetedik alkalommal lett Magyar Kupa-győztes. A pécsi négyes döntőt 25. és 26. között rendezték meg, Nagy Lászlóékon kívül a Szeged, a Mezőkövesd és a Vác volt érdekelt. A döntőbe a Tisza-partiak jutottak be, így sorozatban negyedszer találkoztak a fináléban a Veszprémmel, mely együttes 26-22-re nyert. A bronzérmet a Mezőkövesd szerezte meg.

Egy izraeli életveszélyesen, két másik súlyosan megsérült, két palesztin merénylőt lelőttek a jeruzsálemi óvárosnál történt legújabb, szerdai merényletben.