elutasítás;arabok;IS;

- Elutasítja az IS-t az arabok többsége

Az arabok 89 százaléka elutasítja az Iszlám Államot – derül ki egy a Közel-Keleten végzett felmérésből, amelyet az Arab Center for Research and Policy Studies nevű kutatóintézet végzett.

Összesen 12 országban 18 300 ember véleményét kérdezték meg. Az IS legnagyobb elutasítottságát azokban az államokban mutatták ki, amelyekben a legnagyobb a terrorfenyegetettség mértéke az IS által. Libanonban ez az adat 99, Jordániában 97, Irakban pedig szintén 97 százalékos volt. Az IS-t Mauritániában utasítják el a kevesebben, ahol 74 százalék nem kedveli a szélsőségeseket. A megkérdezettek 62 százaléka úgy látja, Szíriában a legjobb megoldás az lenne, ha megdöntenék Bassár el-Aszad rezsimjét. 12 százalék ezzel szemben úgy foglalt állást, hogy az ellenzéki csoportokat kellene megsemmisíteni. A megkérdezettek kilenc százaléka szerint politikai megoldás csak az IS feloszlatása után képzelhető el.

A megkérdezettek 23 százaléka azt közölte, hogy szívesen elhagynák hazájukat. Azon jordániaiak 95 százaléka, akik kivándorolnának hazájukból, gazdasági okokkal magyarázták ezt. Az elvándorolni vágyó irakiak kétharmada ezzel szemben a biztonság hiánya miatt döntene így. 29 százalék túl keveset keres ahhoz, hogy alapvető szükségleteit is fedezze. 48 százalék pedig azt mondta, csak annyit keres, amennyi ehhez elegendő. A megkérdezettek ötöde nyilatkozta azt, hogy jól keres. A felmérés megállapítja, a megkérdezett arabok 71 százalékának meggyőződése, hogy a demokrácia és az iszlám összeegyeztethetőek egymással. Ugyanakkor mindössze 44 százalék tartja saját hazáját késznek a demokráciára. 48 százalék viszont nem tartja érettnek erre országát.

A megkérdezettek 87 százaléka nyilatkozta azt, hogy hívő. 24 százalék mélyen hívőnek nevezte magát. Amikor azt kérdezték tőlük, mi a legfontosabb a hit szempontjából, 60 százalék az őszinteséget és a segítőkészséget jelölte meg.  Megosztotta a válaszadókat az egyház és az állam szétválasztásának kérdése. 52 százalék támogatja ezt, 44 százalék viszont ellenzi. Érdekes ugyanakkor, hogy a megkérdezett arabok 85 százaléka utasítja el Izrael elismerését. Ez a szám nagyjából ugyanekkora volt 2011-ben. A legkevésbé az Egyesült Államok külpolitikája tetszett a megkérdezetteknek (65 százalék nyilatkozott így), Irán (62), valamint Oroszország (54). A legrokonszenvesebbnek ezzel szemben a török külpolitikát tartják: 59 százalék vélekedett pozitívan erről.

Először fordult elő az, hogy a válaszadók nagyobbik része negatívan vélekedett az arab tavaszról: 57 százalék nyilatkozott úgy, hogy ennek inkább negatív következményeu lettek. Elsősorban a sok halálos áldozat és a több országban kialakult belpolitikai káosz miatt adták ezt a választ. Most már csak a térség lakóinak 34 százaléka látja pozitívan az arab tavasz szerepét. 

A felmérést a következő 12 államban végezték: Egyiptomban, Algériában, Irakban, Jordániában, Kuvaitban, Libanonban, Mauritániában, Marokkóban, Palesztinában, Szaúd-Arábiában, Szudánban, valamint Tunéziában.

A Raoul Wallenbergről elnevezett díjat 2016-ban a görög Leszbosz szigetén szolgálatot teljesítő Agkalia egyesület kapja, amiért nemzetiségre, vallásra, származásra való tekintet nélkül segített idén több ezer menekültnek - tudatta az Európa Tanács.