A portál szerint, miután a holland külügyminiszter már többször "beszólt" Orbán Viktornak, a kritikája most politikává válhat. Januártól Hollandia veszi át az EU elnöki tisztét Luxemburgtól. Az első jelek arra utalnak, hogy ezzel több ügyben is kiéleződhet a viszony a magyar kormány és EU között. Az holland soros elnökség politikai napirendjéről ugyanis készült egy feljegyzés a magyar külügyminisztériumban is, a VS.hu által ismertetett dokumentum Bert Koenders egy, holland diplomatáknak tartott zártkörű tájékoztatóján alapul. A november végén lezajlott találkozó kezdetén a holland külügyminiszter arról beszélt, hogy a terrorizmus ellen csak közösen küzdhetnek az EU tagállamai, majd konkrét országok említése nélkül bírálta azokat, akik kerítéseket építenek. Azt mondta, "több Európára van szükség", mert - és elnökségük alatt erre fognak koncentrálni - sem a terrorizmust, sem a közel-keleti helyzetet, sem a migrációt, sem a gazdasági bajokat, sem az éghajlatváltozást, sem az Oroszország jelentette európai kihívásokat nem tudja egyik tagállam sem önmaga kezelni.
Csakhogy ez az Orbán-kormánynak nyilvánvalóan nem tetszik. A menekültek kapcsán már eddig is frontvonal képződött a magyar kormány és az EU között, amit - mint a VS.hu is emlékeztetett - a német külügyminiszter szombati nyilatkozata is jelezhet. Frank-Walter Steinmeier azt mondta, hogy a letelepítési kvótát ellenző kelet-európai tagállamok választhatnak: vagy kiveszik a részüket a letelepítésből, vagy vége a nyitott határok Európájának. A schengeni rendszer felbomlása súlyos gazdasági károkat okozhat Magyarországnak, ennek ellenére a kabinet folytatja harcát Brüsszel ellen.
"A hivatalos adatok szerint az illegális migráció eredményeként országnyi ember lépett be csak az idén az EU-ba. Az unió által javasolt kvóta alapján Magyarországnak súlyos tízmilliárdokat kellene elkölteni befogadásukra, de a kormány úgy döntött: inkább a magyar családok otthonteremtésére fordítja ezt a pénzt" - harsogta például a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője a Kossuth Rádióban tegnap annak ellenére, hogy a menekülthullám okozta többletkiadásaink finanszírozása eddig amúgy döntően EU-s forrásokból valósultak meg. Rogán Antal szerint Európában már kézzelfogható, hogy a bevándorlás növeli a terrorveszélyt. Emellett a fokozódó mértékű bevándorlás azokból a régiókból, ahol más kultúrát, vallást képviselő emberek élnek, az EU belső kohézióját fenyegeti. Ha nem sikerül integrálni ezeket az embereket, párhuzamos kultúrák alakulnak ki, és fokozódhatnak a belső feszültségek. Rogán szerint ez egy "valódi háborús konfliktus veszélyéhez mérhető".