Reflex;menekültek;Szijjártó;Faymann;

Népszava fotó

- Ne kerteljünk: Szijjártó gyakorlatilag lehülyézte az osztrák kancellárt

Werner Faymann nem látja a különbséget a szolidaritás és az ostobaság között - ezt a diagnózist adta egy baráti ország, Ausztria kancellárjáról a magyar külpolitika irányításával megbízott Szijjártó Péter. A miniszter egy interjúra reagált ezen a diplomáciai szempontból nézve, meglehetősen unortodox módon.

A magyar külügyér szerint csökkent értelmű osztrák kancellár az ORF politikai vitaműsorának, illetve az Österreich című ingyenes napilapnak adott interjút a migrációval kapcsolatban.

Az ezen felmérgedt Szijjártó Péter nem késett a kioktatással, szerinte ugyanis a szolidaritás az, ha a bajba jutott embereknek segítenek abban, hogy a hazájukhoz közel, emberhez méltó körülmények között tudjanak élni, és a konfliktus lezárása után folytathassák az életüket a szülőföldjükön. Az ostobaság pedig az, ha valaki százezreket, milliókat akar ellenőrizetlenül Európába hozni, pedig már mindenki láthatja, hogy sem az európaiak, sem a migránsok nem azt kapják, amire számítottak.

De a szomszédos és baráti ország kancellárja Szijjártó szerint nem csak ostoba (hiszen nem tud különbséget tenni két pofon egyszerű fogalom között ) hanem krónikus hazudozó is, hiszen a magyar miniszter szavai szerint Faymann szokás szerint hazugságokat állít Magyarországról. Emellett az osztrák politikus elvtelen zsaroló is, hiszen ezzel az alantas módszerrel próbál még több bevándorlót behozni Európába, és a kötelező betelepítési kvóta szerint szétosztani.

Werner Faymann az Österreich című lapnak adott interjúban- egyebek mellett - arról beszélt, hogy álláspontja szerint a jószándékúak koalíciója a megoldást keresi, a visegrádiak viszont eddig rendre elutasították a javaslatokat. Az osztrák közszolgálati ORF politikai vitaműsorában azt mondta, szerinte a jövőben minden érkezőt a külső fogadó központokban kell regisztrálni, majd a menedékre jogosultakat az EU-tagállamok között elosztani. Ez azonban akkor működik, ha minden országban egyformák az eljárások és az ellátások.

"Személy szerint szkeptikus vagyok azokkal a jóslatokkal szemben, amelyek szerint 2015-ben kilépésre, a közösségi jog egyoldalú és durva megsértésére, vagy az eurózóna szétesésére lehetne számítani” - hivatkozik év eleji "jóslatára" Hegyi Gyula, brüsszeli tudósítónk holnap megjelenő évelemző írásában.