A szakértők Tarlóssal együtt már régóta várták, hogy összejöjjön a „csúcstalálkozó”, a miniszterelnök azonban hosszú ideig meg sem szólalt ebben az ügyben, nemhogy randevúra hívta volna a városvezetőt. Végül a főpolgármester kapott időpontot a miniszterelnökhöz, ám váratlanul, a találkozó létrejötte előtt, a propagandaminiszter vezényletével a parlament egyetlen nap alatt döntést hozott a BKV finanszírozásáról; az iparűzési adót rendelte e cél felhasználására. A döntés vártalanul ért szinte mindenkit; azt találgatták, Rogán Antal vajon Orbán Viktor tudtával, vagy tudta nélkül előzte meg a tárgyalásokat, mintegy zárójelbe téve annak fontosságát. Úgy tudjuk, Tarlós ugyan hinni szeretne abban, hogy van értelme még a hétfői összejövetelnek, azaz tud változtatni a Budapest és a BKV számára is hátrányos döntésen, de a többség nem osztozik a főpolgármester optimizmusában. Vagyis: Orbán nem fog engedni, nem változtatja meg a kormányzati koncepciót, amiből viszont akár sajátos háború is kibontakozhat. A számítások szerint ugyanis a BKV e határozattal még az eddigi pozícióját sem képes megtartani; 3 milliárddal kevesebb összeghez jut, mint korábban. A főpolgármester eléggé eltökéltnek mutatta magát a kérdésben; állítólag kész arra, hogy leállítsa Budapest határában a buszokat, amivel súlyosan sérülnének az agglomerációban élők érdekei. Lebegtetnek egy olyan válaszlépést is, amely budapesti szemétszállítás leállításáról szólna, ez azonban már magát a fővárost tenné élhetetlenné.
Információink szerint egyébként a hétfői miniszterelnök-főpolgármester tárgyalás témája lehet a 3-as metró felújítása, illetve az arra fordítandó 125 milliárd forint is; szakértők szerint ugyanakkor az összeg nem állna meg 125 milliárdnál. Mások akár 165 milliárd forint szükségességéről beszélnek, ez azonban, hiteles források szerint téves szám, az általános forgalmi adóval is legfeljebb 160 milliárd lenne a végösszeg, amely ÁFA-t viszont a BKV visszaigényelheti.
Az igazi tét most nyilván nem ez, hanem a hétfői megbeszélés eredményessége, vagy kudarca. A tippek többsége, mint jeleztük, Tarlós kudarcáról szól. Ha így lesz, tényleg az a kérdés, hogy a magát keménynek mutató főpolgármester elég bátor-e ahhoz, hogy szembeszálljon Orbánnal, illetve az is eldőlhet, hogy a jelenlegi finanszírozási rendszer elutasításában létrejön-e az érdekközösség Tarlós és a kerületi polgármesterek között. Utóbbiaknak nem vitás, hogy a mostani helyzet hátrányos, de mivel többségük fideszes, aligha mernek ellentmondani főnöküknek.