kitiltási botrány;

Az étolaj áfája továbbra is 27 százalék, és vélhetően a kitiltási ügy sem ért véget FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Kirakós kitiltási botrány

Újabb darab kerülhet helyére a 2014 októberében kezdődött kitiltási botrány kirakós játékában. A hat közül egyik érintet ügye - nem Vida Ildikóé -, vádemelésig jutott és talán hamarosan megtudhatjuk ki is ő. A maradék négy rejtőzködőről továbbra sincs semmi hír, a kormány is hallgat.

Megtörtént az első vádemelés az amerikai kitiltási botránnyal kapcsolatos ügyben. A negyvenes évei végén járó, T. V. monogrammal jelzett férfit, aki egy információs technológiai és biztonsági szolgáltatásokat nyújtó cég ügyvezető igazgatója, vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedéssel vádolják, mivel azt sugallta az amerikai tulajdonú étolajgyártó Bunge Zrt. lobbistájának, hogy kétmilliárd forintért el tudja intézni az étolaj áfájának csökkentését - jelentette be Ibolya Tibor fővárosi főügyész pénteki sajtótájékoztatóján. A nyomozást nem sokkal a kitiltási botrány kirobbanása után rendelte el a Nemzeti Nyomozó Iroda, egy újságcikk és egy annak alapján született feljelentést alapján - tette hozzá a főügyész.

A fenti leírás Tábor Viktorra, az ANT (Advanced Network Technologies) Kft. egyedüli tulajdonosára és egyik ügyvezetőjére illik, aki emellett CBA központi cégének, a CBA Kereskedelmi Kft. is elenyésző mértékben résztulajdonosa - derítette ki a Hvg.hu. A főügyészség ezt az értesülést nem erősítette meg, de nem is cáfolta. Tábor Viktor a hírportáltól tudta meg, hogy vádlott lett, azóta elérhetetlen - írja a lap. Az ANT Kft. honlapja szerint a referenciák között ott van a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a társaság több mint 10 éve a hivatal biztonsági projektjeihez szállít hardvert.

Többen szerint hihetetlen, hogy egyszerű vesztegetési ügy lett az egy éve a sajtónak több hónapra témát adó kitiltási ügyből. Mint emlékezetes André M. Goodfriend amerikai ideiglenes ügyvivő tavaly október 13-án tájékoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert a kormányzati tisztségviselőket is érintő - korrupciós gyanúra hivatkozva meghozott - beutazási engedélymegvonásokról. Kiderült hat személyről volt szó. Egyedül Vida Ildikóról, a NAV vezetőjéről derült ki egyértelműen, hogy egyike a kitiltottaknak, ezt egy interjújában ismerte el azzal együtt, hogy több NAV-hoz tartozó vezető is érintett még. A további érintettek személyét illetően sokat sejtető volt Tállai András államtitkár, az adóhatóság átalakításáért felelős kormánybiztos és reménybeli új vezetőjének bejelentése, aki azt mondta, az új struktúra kialakításakor várható személycserék erre is választ adhatnak. Szakértőnk szerint fenntartásokkal kell kezelni a "névsort".

Ibolya Tibor fővárosi főügyész emlékeztetett arra, hogy Magyarországon nagyon elterjedtek az áfacsalások. A Bunge Zrt. ezért az étolaj áfájának csökkentéséért lobbizott, mert ezzel értelmetlenné válna az áfacsalás. Mint a nyomozati anyagokból kiderült a Bunge lobbistája korábbról már ismerte a T. V.-t, aki azt állította, hogy széles körűek a kormányzati kapcsolatai. A férfi 2014 májusában egy találkozón azt állította a lobbistának, hogy kétmilliárd forintért eléri hivatalos személyeknél - konkrétan Heim Pétert, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnökét nevezte meg -, hogy az étolajáfa mértéke 27-ről 5 százalékra csökkenjen.

A lobbista átadta az üzenetet a Bunge Zrt.-nek, és később az amerikai nagykövetséget is tájékoztatta az ajánlatról, amelyről ő sem tudta, hogy valótlan, mivel T. V. nem is ismerte Heim Pétert - ezt a főügyészség állapította meg. 

Az amerikai külképviseletet a lobbistával azt az üzenetet juttatta el a NAV-hoz, hogy amennyiben nem javul a korrupciós ügyek felderítésének hatékonysága Magyarországon, Washington "lépéseket fog tenni"- és nem sokkal ezután következtek a kitiltások, köztük T. V.-é is.

Kérdésre válaszolva Ibolya Tibor elmondta, ha emiatt tiltották ki Vida Ildikót, az Egyesült Államok nagykövetsége "jóhiszeműen, megalapozottan járt el". Mint mondta, az amerikaiak úgy sejtették, hogy a NAV nem lép fel elég hatékonyan az áfacsalással szemben, ezért döntöttek a kitiltásokról.

Az MSZP és az Együtt is kételkedik abban, hogy ezzel lezárható a korrupciós vádak miatt kipattant kitiltási botrány és a Századvég érintettsége.

A LMP országgyűlési határozati javaslatot fog előterjeszteni annak érdekében, hogy szűnjön meg a nők hátrányos megkülönböztetése a bérek területén - közölte Szél Bernadett sajtótájékoztatóján.