alapkamat;FED;

- Óvatos lépés

Álljunk meg egy pillanatra, ugyanis 2015. december 16-án gazdaságtörténelmet írtak az Egyesült Államokban azzal, hogy az amerikai szövetségi jegybank szerepét betöltő Federal Reserve System (FED) - magyar fordításban: a Szövetségi Tartalék Rendszere - hosszas vajúdás után, írd és mondd 0,25-0,50 százalékos sávba emelte a dollár alapkamatát. Mindez azután történt, hogy az erre feljogosított úgynevezett nyílt piaci bizottság, egyhangú döntésével egyértelmű jelét adta annak, bízik a növekedésében.

Mielőtt azonban a mindig bizonytalan jövő esélyeit taglalnánk emeljük meg kalapunkat Ben Shalom Bernanke előtt, aki az előző, pontosan hét esztendővel ezelőtti, kamatemelés idején állt a FED élén, és olyan óvatos kamatpolitikát folytatott, amelyet utóda Janet Yellen aggályok nélkül folytathatott mind a mai napig. Az, hogy Amerikában elköszöntek a nevetségesen alacsony 0-0,25 százalékos eddigi alapkamattól, jelzést is adtak a világnak. Figyelem! A 2008-2009-ben az Egyesült Államokból indult, és világszerte elburjánzó gazdasági válság, a tengerentúl immáron véget ért!

Nem így az euró zónában, Nagy-Britanniában vagy a saját honi válságaival évtizedek óta küszködő Japánban, ahol a kamat tartós mozdíthatatlanságára rendezkedtek be. És ugyanezen a mezsgyén halad a Matolcsy György magyar jegybankelnök által irányított Monetáris Tanács is.

Igaz, egészen más úton jutottunk el a tán másfél esztendeig is fennmaradó 1,35 százalékos kamatig, mint a többi ország, amely még hallomásból sem akar megismerkedni az unortodoxia által eltorzított magyar monetáris politikával. Az azonosság a kétfajta kamattartás között olyan, mint a kétfajta gesztenye hasonlósága. Küllemükben sok az azonosság, mind a kettő burka szúrós, viszont az egyik kedvelt csemege, a másik legfeljebb érerősítőként, gyermekek játékaként vagy vadtakarmányként hasznosítható.

Varga Mihály csütörtökön újságíróknak azt mondta: a Fed döntésével azok az országok - például Kína és Brazília - kerülhetnek nehezebb helyzetbe, amelyek nagymértékben eladósodtak és ki vannak téve a nyersanyagárak változásának.

A FED-döntés közvetlen magyarországi hatása ma még kiszámíthatatlan. Monetáris téren - önállóskodásunk ellenére - az euróövezet követő gazdasága vagyunk. A forint sérülékenysége ugyan csökkent a legutóbbi hónapokban, de a "nagy zajok" - a FED-döntés feltétlenül ilyennek tekinthető -, mindig rajta hagyták nyomukat a magyar devizán. Hatása lassú lesz, mint ahogy a kamatemelés további lépéseit sem sietik el. Kiszámítható gazdaságpolitikával talán még nyerhetnénk is rajta.

A vadgesztenyéről tudjuk, hogy a héja szúrósabb, mint a szelidgesztenyéé, pedig mind a kettő a mediterrán vidéken érzi jól magát.