Financial Times;külföldi sajtó;

FOTÓ: Sean Gallup/Getty Images

- Orbánról írt elemzést a Financial Times

Orbán Viktor miniszterelnök menekültpolitikájának változóban lévő európai megítélésről közöl elemzést budapesti tudósítója, Andrew Byrne tollából a Financial Times.

A londoni gazdasági napilap online kiadásában megjelent írás szerint egyes EU-társállamok vezetői a menekültekkel szembeni nyers budapesti bánásmódot a náci Németországra jellemző jelenetekhez hasonlították, mások szerint pedig Orbán Viktor a muszlim menekültek befogadásának elvetésével és szélesebb értelemben a magyarországi "illiberális demokrácia" kiépítését célzó törekvésével az európai értékeket sérti.

Mára azonban Orbán Viktor "szinte egymaga megszabadította" Magyarországot a migránsoktól, mindeközben hatalmát is megszilárdította, és sok olyan nyugati vezető, aki korábban bírálta a magyar kormányfőt, az általa használt módszerek közül legalább néhányat maga is alkalmazni készül, ha vonakodva is - áll a Financial Times írásában.

A szerző szerint az, hogy a magyar vezető számkivetettből hirtelen ultrakonzervatív követendő példává vált, jelzi Európa változó reakcióját a II. világháború óta nem tapasztalt méretű migrációs hullámra. Néhány hónap alatt a szíriai háború elől menekülők nyomorúságára összpontosító együttérzést, amelynek fő megtestesítője Angela Merkel német kancellár volt, felváltotta a logisztikai kihívásokkal és az ellenőrizetlen bevándorlás támasztotta biztonsági fenyegetésekkel kapcsolatos hidegebb számítás - fogalmaz a tudósító. A lap szerint még a magyar kormányfő legádázabb ellenfelei is kénytelenek voltak keményebb, "Orbán stílusú" bevándorlási korlátozásokat foganatosítani, különösen annak nyomán, hogy a párizsi merényletek után erősödni kezdett a lakossági félelem az iszlamista szélsőségességtől.

Őrizetbe vették Svetozar Marovicot, az egykori Szerbia és Montenegró nevű államszövetség volt elnökét csütörtökön Podgoricában - jelentette a montenegrói sajtó, az ügy részletei azonban egyelőre nem ismertek.