Mióta kikapott a magyar női kézilabda-válogatott a dániai világbajnokság nyolcaddöntőjében Lengyelországtól 24-23-ra, rezgett a kispad Németh András szövetségi kapitány alatt, szerdán pedig hivatalossá vált: lemondott a posztjáról. "Nem vagyok jó ebben a szerepkörben, edzőként túl sokat várok el a csapattól, a játékosoktól, ehhez viszont túl keveset dolgozunk együtt. Pályafutásom nagy részét klubedzőként töltöttem, ott más metódus szerint tevékenykedhettem" – jelentette ki a 62 éves szakember.
Az idei a 22. női kézilabda-vb, Magyarország kétszer nem kvalifikálta magát a viadalra, de amikor kijutott, akkor sosem végzett annyira rossz helyen (11.), mint most. Ráadásul a kieséssel minimálisra csökkent az esélye a 2016-os olimpiai kvóta megszerzésének. Az ötkarikás játékok történetében 1976 óta van jelen egyszerre a férfi és a női kézilabda szakág. Leszámítva az 1984-es Los Angeles-i olimpia bojkottját mindig indult legalább az egyik magyar válogatott, de jelenleg Nagy Lászlóék is nehéz helyzetben vannak a kvalifikációt nézve.
"Olyan körülmények között dolgozhat a mindenkori magyar női kézilabda-válogatott, mint a világon sehol máshol. Viszont a felkészülési idő túl rövid. Meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy a mindenkori kapitány többet dolgozhasson a kiválasztottjaival" – fogalmazott meg kritikát Németh, akit a norvég Karl Erik Böhn halálát követően, 2014. február 14-én neveztek ki posztjára. – Nem tudtuk eldönteni, hogy a csapat éppen melyik arcát mutatja. Amelyikkel pillanatok alatt képesek vagyunk megnyerni egy meccset, vagy elveszíteni azt."
A Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) elnöke, Kocsis Máté már közvetlenül a hétfői vb-nyolcaddöntő után lemondásra szólította fel a szövetségi kapitányt. Lapunk Nagy Sándor sportpszichológust kérdezte arról, hogy mik lehettek a kézis lányok sikertelenségének okai. "Felkészülési és edzésmódszertani szempontból is különféle lehetőségek, igények merülnek fel válogatott-, illetve klubszinten. A csapatépítés szempontjából speciális problémát jelent, hogy nem készülhet együtt rendszeresen a válogatott. Kondicionális szempontból pedig egy olyan sorozatterhelésre kell felkészülni, ahol két-három naponta meccs van, így kevesebb idő jut a regenerálódásra" – kezdte a sportszakember, aki úgy vélte, szabályszerű hullámzást mutatott a válogatott teljesítménye.
– "Ez mindig valamilyen labilitást mutat. Akkor szokott jelentkezni, ha nincsen elég hatékony csapatmunka, illetve a játékosok, leginkább a főszereplők labilisak. Ha egy csapat túl sokat vár a kulcsjátékosaitól, akkor az egyénektől függnek a meccsek." Kézilabdacsapatunk nem csak a lengyelek elleni mérkőzést, de két sztárját is elveszítette. Az orvosi diagnózis szerint Tomori Zsuzsanna teljes, míg Görbicz Anita részleges térdszalagszakadást szenvedett. "A tehetetlenség érzése felerősödhet egy-egy kulcsjátékos elvesztésénél. Nem szabad túl sokat várni a legjobbaktól, mert ha a többieké a felelősség, akkor nem tudnak vele mit kezdeni" – fejtette ki a Népszavának Nagy. – "A csapatnak kétféle kohéziója van: kapcsolati és sportszakmai. Akkor mutat az együttes gyengeséget, ha a kettő közül valamelyik nincsen meg."
Kocsis a MKSZ szerdai sajtótájékoztatóján elmondta, akár külföldi szakember is érkezhet a magyar kispadra. Németh nyugdíjas életre készül, a jövőben nem kíván a sportág kirakatában tevékenykedni.