A parlament által kedden elfogadott jogszabályokról tartott tájékoztatón Harangozó Gábor, az MSZP országgyűlési képviselője a Ptk.-módosítással kapcsolatos kifogásaik között közjogit is említett, valamint azt, hogy szerintük a törvénnyel lehetővé teszik a földet vásárló spekulánsoknak a bérleti díjak emelését. Kifejtette: lehetővé válik, hogy ezek a spekulánsok addig emeljék a bérleti díjakat, míg végül ki nem tudják dobni a jelenlegi, hosszú távú bérleti szerződésekkel rendelkező földhasználókat. Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista alelnöke szerint a Fidesz a bérleti díjak emelése érdekében már korábban megpróbált egy kétharmados törvényt módosítani, de nem sikerült neki, most keresett egy feles parlamenti többséget igénylő jogszabályt, hogy a kérdést elrendezze. Elmondta, a törvényalkotás ilyen módját közjogilag érvénytelennek tartják.
Frakciótársa, Korózs Lajos arról beszélt, hogy a lakásáfa, vagyis az új építésű lakások forgalmi adójának csökkentését támogatják, de nem értenek egyet azzal, hogy "az érintettek megkérdezése nélkül módosítják" a fővárosi forrásmegosztást.
A politikus gazemberségnek nevezte a törvénymódosítást, mert a kerületek hozzájárulása nélkül fogadtak el olyan rendelkezést, amely kötelezi őket arra, hogy adóbevételeik jelentős részét - amit eddig szociális szolgáltatásokra, ellátásokra költöttek - a jövőben a fővárosi tömegközlekedésére fordítsák.
Korózs Lajos azzal a módosítással sem értett egyet, hogy a 300 négyzetméter alatti épületek esetében komoly építési szabályokat nem kell figyelembe venni, ezzel pedig alkotmányosan sérülnek az épített környezetre, a természet- és a környezetvédelemre vonatkozó szabályok. Nem tudja, milyen szándék húzódik meg a módosítás mögött - mondta - , de "ezekről a fiúkról én a legrosszabbat feltételezem".
Gőgös Zoltán elmondta, azzal sem értenek egyet, hogy az egyes törvényeknek a gazdasági növekedéssel összefüggésben történő módosítása több, egymáshoz nem kapcsolódó jogszabályt is tartalmaz. Elmondta, ha a köztársasági elnök nem tesz eleget kérésüknek, akkor mind a két törvény esetében összegyűjtik a szükséges képviselői aláírást, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulhassanak.
Ha a köztársasági elnök fordul az Alkotmánybírósághoz, akkor a testületnek egy hónapon belül döntenie kell a ki nem hirdetett törvényről, így hamarabb léphetnek hatályba a kedvező rendelkezések - magyarázta. A képviselők az államfőnek írt levelüket bevitték a Köztársasági Elnöki Hivatalba.
Gőgös Zoltán kérdésre beszélt arról is, hogy kedden Orbán Viktor miniszterelnök "megdicsérte" L. Simon László államtitkár feleségét, hogy földet vett az árveréseken. "Ez pont olyan, mint amikor a maffiafőnök megdicséri a beosztottnak a feleségét, hogy milyen szép ruhát vett a kábítószerpénzből" - fogalmazott, megjegyezve, hogy szerinte most már biztatják is a barátokat a lopásra.