Nemcsak szócsatákban, s csattanós kormányfői válaszokban volt gazdag az Országgyűlés keddi, az őszi ülésszakot lezáró ülésnapja. A kormánypártok ismét megtapasztalhatták, hogy bizony nehéz a parlamenti kormányzati munka kétharmados többség nélkül. Kissé meg is sértődtek, hiszen a Fidesz frakcióvezetője szerint az ellenzék a keddi határozathozatalokon bebizonyította, hogy teljesen szavahihetetlen, következetlen, és összevissza beszél. Kósa Lajos arra reagált így, hogy ellenzéki támogatás híján több kétharmados többséget igénylő törvénymódosítási javaslatot - így például az egyházi törvény átírását és a kistelepülések polgármestereinek illetményemelését - sem tudta elfogadni az Országgyűlés. Nem is szavazások hozták ugyanakkor a legnagyobb meglepetést, hanem az, ahogyan Orbán Viktor megnyilvánult a rá zúduló képviselői kérdésözönben.
Hóman kínos a miniszterelnöknek
Kunhalmi Ágnes szomorúan vette tudomásul, hogy az antiszemita Hóman Bálintnak mégis szobrot állít Székesfehérvár. Cser-Palkovics András polgármester és a Fidesz pedig úgy tesz, mintha semmi köze nem lenne a szobor felállításához, pedig az MSZP-s képviselő szerint van. A kormánypártiak ott vannak a háttérben a rasszista döntések mögött. Az antiszemitizmus elleni harcot nagyban kompromittálja, hogy élén egy egykori diktatórikus párt áll - vágott vissza Orbán. Azzal védekezett, hogy a szoborállítást egy civil szervezet kezdeményezte, és bár a kérés nem jutott el a legfőbb döntéshozókig, az állami támogatás folyósításáért maga is felelős. Örül annak, hogy a civil szervezet, amely a szobrot állítaná, végül tehermentesítette a kormányt azzal, hogy visszaküldte a pénzt. Kunhalmi haszonleső és értékorientált politikusokról értekezett. Orbán ezt azzal utasította vissza, hogy a patkónak az ő felén ülők nem szorulnak kioktatásra, majd kifejtette, ha olyan személynek akarnak szobrot állítani, aki elnyomókkal működött együtt, kollaborált, az ő támogatására ne számítsanak. Akkor sem, ha Horthy Miklósról van szó. A kollaboráció vádja ugyanis ezekben az esetekben fennáll.
L. Simon és a váratlan válasz
Az a szokatlan helyzet állt elő, hogy egyetértek Gőgös Zoltánnal - mondta a kormányfő, amikor az MSZP elnökhelyettese arról kérdezte, számíthatnak-e a pápaiak a miniszterelnökre. Miután Orbán arról biztosította a szocialista képviselőt, hogy a város mellett áll, Gőgös - "ha már így szóba elegyedtek" - arról is megkérdezte, hogy miután L. Simon László miniszterelnökségi államtitkár felesége komoly földterületet nyert, ez volt-e a cél a földet a gazdák programnál. "Ha már így szóba elegyedtünk, meg karácsony is van, válaszolok" - reagált a miniszterelnök, akinek a szabályok szerint nem kellett volna válaszolni a váratlan kérdésre. Elöljáróban helyre tette az ellenzéki képviselőt, mert mint közölte, földet nyerni nem lehet, ez nem lottó. Az államtitkár felesége vásárolta a földet, amihez Orbán gratulált is neki.
Egy kitartott párt
Mitől gazdagodik a miniszterelnök környezete? Habony Árpád, Mészáros Lőrinc, Andy Vajna. Ezt a jobbikos Vona Gábor tudakolta az azonnali kérdések órájában Orbántól. De mielőtt a kormányfő válaszolhatott volna, a frakcióvezető azt ajánlotta, állítsanak fel két vizsgálóbizottságot; az egyik arra keresse a választ, kapott-e orosz támogatást a Jobbik, a másik a fenti kérdést vizsgálja. Hamar kiderült, a kormányfő nem javasolja a magyar politikai életnek, az Országgyűlésnek, hogy átvegye az ügyészség vagy a rendőrség feladatait. "Nem vagyok hajlandó Romániát csinálni Magyarországból" - fogalmazott Orbán Viktor, majd ezt úgy magyarázta: nem hajlandó arra, hogy rendkívüli eljárásokban elvonják a bűnüldöző államhatalmi szervek jogköreit. Orbán nem tűri a korrupciót, az ország első 10 leggazdagabb embere között nem talált fideszest, pedig a rendszerváltás óta 10 évet kormányoztak eddig. Amikor a kabinet döntést hoz, mindig az ország érdekeit tartja szem előtt - állította Orbán, majd hozzátette: bizarr egy miniszterelnök fejére olvasni, hogy kapcsolatot tart "üzletemberekkel, vállalkozókkal, munkaadókkal", lakatlan szigeten ugyanis nem lehet politikát csinálni. A Jobbik viszont tele van bűnözőkkel, bűnözők támogatják, egy kitartott párt, ezért azt javasolja, álljanak a nyilvánosság elé és ezt fedjék fel - fogalmazott.
Stadion mellett nem jó lakni
"Kinek a rokonát tisztelhetjük a törvénymódosítás mögött" - kérdezte az MSZP-s Harangozó Tamás a kormányfőt a törvénymódosításról, amellyel a kormánytagok rokonai is indulhatnak a közbeszerzéseken. Orbán visszakérdezett: az MSZP-s kormányzás idején miért nem voltak ennyire szigorú közbeszerzési szabályok? Majd hosszan "gyurcsányozott". Harangozó azonban ismét kérdezett: melyikük házának végében áll stadion, melyikük fogorvosa nyer milliárdos megbízásokat, melyikük gázszerelője lett az ország egyik leggazdagabb embere? Orbán erre már csak úgy reagált, "egyszer próbálja ki, milyen az, amikor stadion áll a kertje végében. Olyan, mint ha egy autópálya közlekedne ott".
Nem mozdítják el Farkas Flóriánt
Az LMP-s Ikotity István és a a jobbikos Mirkóczki Ádám a romaintegrációs programokról, Farkas Flóriánról, illetve az Országos Roma Önkormányzat korrupciógyanús ügyeiről kérdezte a miniszterelnököt. Orbán azt elismerte, hogy az eszközökben nem válogató harc folyik a kisebbségi önkormányzaton belül, de ez szerinte nem jelentheti azt, hogy az integrációs programot ne kellene támogatni. "Úgy beszélnek, mintha a cigányság javára folytatott politika megbukott volna" - vádolta az ellenzékieket Orbán, aki szerint ez erős következtetés, mint ahogy azt sem állítaná, hogy sikeres a cigányintegrációs program. "Mi nem az MDF-kormány vagyunk, mi felvesszük a kesztyűt" - mondta, hozzátéve, hogy elvégzik a szükséges vizsgálatokat, "de addig senkit sem fogok a helyéről elmozdítani".