Angela Merkel;német kereszténydemokraták;Horst Seehofer;

- Fenntartással fogadták Seehofer beszédét

Komoly feszültség előzte meg a német kereszténydemokrata CDU Karlsruhéban megrendezett kongresszusának második napján a testvérpárt, a CSU elnöke, Horst Seehofer beszédét. A bajor miniszterelnök ugyanis pártja néhány héttel ezelőtti gyűlésén a CSU küldöttei előtt szállt szembe Angela Merkellel, s mondott ellent a kancellárnak. Bár Merkel és Seehofer ezúttal közösen léptek a pódiumra, ezzel mutatván, továbbra is egységesek, Seehofer meglehetősen szerény tapsot kapott a CDU-tagoktól. Sokan közülük még nem tudták elfelejteni neki három héttel ezelőtti, nem éppen úriemberhez méltó gesztusát.

„Az én mércém szerint ez egy barátságos fogadtatás” – jelentette ki beszéde kezdetén Seehofer. Ezúttal jóval udvariasabb arcát mutatta, mint a CSU kongresszusán, s elismeréssel adózott annak, hogy a sajtóban milyen pozitív visszhangra talált Angela Merkel előző nap elmondott beszéde. Némi éllel megjegyezte azonban: „Ilyen fogadtatásról én csak álmodhatok”. A CSU elnöke kifejtette, „kancellárunk valóban elsőosztályú módon képvisel minket az egész világban, s Németországban nagyra becsülik őt. Külön hangsúlyoznom kell: Bajorországban is nagy elismerés övezi”. A dicsérő szavak után rátért a menekültkérdésre, amelyben a legnagyobb viták bontakoztak ki a CDU és a CSU között.

Utalt arra, hogy a CSU, majd hétfőn a CDU küldöttjei is nagy többséggel fogadták el a menekültpolitikáról szóló előterjesztést, s „ezeket kell majd összhangba hozni”. Megismételte, hogy szerinte a menekültek hazaküldése, számuk maximalizálása nélkül megoldhatatlan a menekültkérdés. (A CSU javaslatában felső határt szabtak a menekültek számának, a CDU-éban nem). Mint fogalmazott, az emberek azt várják, hogy „belátható időn belül csökkentsük a menekültek számát. Ezért meglátásom szerint a 2016-os év sem lesz könnyebb” – fejtette ki. Miközben előző nap Merkel beszédét többször is viharos tapssal szakították meg, Seehofer 30 percre tervezett, de végül 50 perces előadása mérsékelt fogadtatásra talált, s a végét követő tetszésnyilvánítás sem volt meggyőző.

Miközben Tarlós István továbbra is vár arra, hogy jövő hétfőn tárgyalhasson Orbán Viktor kormányfővel, a parlament - két miniszter javaslatára - egyetlen nap alatt "rendezte" a BKV finanszírozását. Rogán Antal szerint legalábbis megoldja a közlekedési vállalat gondjait, hogy a kormány megcímkézte az iparűzési adóbevételeket, melyeket a fővárosnak kötelező lesz erre fordítani, s amihez további mintegy 3 milliárd forintot adnak majd a fővárosi kerületek. Tarlós szerint viszont évi 31 milliárd forint hiányzik a BKV kasszájából, az átcsoportosítandó összeg ennek csak töredéke. Elemzők szerint az a kérdés, hogy Rogán a kormányfőt is megtévesztve a tudta nélkül erőltette át a javaslatot az Országgyűlésben, vagy Orbán játszik a főpolgármesterrel.