munkavállalók;munkaadók;bérmegállapodás;

- Lesz bérmegállapodás?

A bértárgyalások tegnapi fordulóján a munkavállalói oldal a korábbi bruttó 9 százalékos minimálbér és bruttó 13 százalékos garantált bérminimum emelési javaslatát a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF), 7, illetve 7,4 százalékra módosította - mondta Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz) elnöke. Ajánlatuk révén a minimálbér a jelenlegi bruttó 105 ezerről jövőre 112 000 forintra, a garantált bérminimum pedig bruttó 122 ezerről 131 000 forintra emelkedne.

A munkáltatói oldal azonban továbbra is fenntartja a múlt héten közölt béremelési javaslatát, amely szerint a bruttó minimálbér 4,76, a bruttó garantált bérminimum 4,91 százalékos emelését támogatja.

Ma ismét tárgyalnak a felek, erről Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára megjegyezte, ha a szakszervezetek elfogadják a munkáltatói oldal ajánlatát, háromoldalú megállapodás születhet a jövőre tervezett béremelés mértékéről, ellenkező esetben a kormány a szerdai kormányülésen önállóan dönt majd a béremelésekről.

A jövő évi bérajánlásokat a munkáltatói oldal nem számszerűsítette, ezzel szemben a szakszervezeti oldal 5-8 százalékos béremelési igényt fogalmazott meg.

Aligha lesz lakásépítési boom annak a törvénynek a nyomán, amelyet - gyorsított eljárás keretében - ma fogadhat el az Országgyűlés arról, hogy januártól öt százalékra csökken az új lakások áfája. A legújabb gazdasági saláta-törvényjavaslat intézkedik arról is, hogy nem lesz építési engedélyezés, lakásépítési illeték és igazgatási szolgáltatási díj sem, amitől a kormány az építkezések felgyorsulását várja.