Megváltozott, szigorúbb orvosi alkalmassági vizsgán kell megfelelnie annak, aki jogosítványt szeretne kapni, vagy meg akarja hosszabbítani a már meglévő engedélyét. A 2016-tól megváltozó szabályok szerint az egészségügyi alkalmassági vizsgálat (látás-, színtévesztés vizsgálata, vérnyomás mérés) ugyanis kiegészül az alvás közbeni légzészavar szűrésével.
Az alvászavar diagnosztizálása a háziorvos feladata lesz, a tesztkérdésekre adott válaszok alapján ő döntheti el, hogy szükség van-e részletesebb szűrésre. Annak elvégzése hordozható készülékkel a beteg otthonában, vagy egy alváslaborban történik majd. Az alvászavaroknak egyébként több típusa is ismert, ezek közül az alvás közbeni légzéskimaradás a leggyakoribb.
Legtöbbször előforduló tünete, hogy valaki ugyan időben lefekszik este, mégsem tudja kipihenni magát, és fogalma sincs, miért. Ez gyakrabban jelentkezik túlsúlyos, elhízott személyek körében, 45 év felett, dohányosoknál, magas vérnyomásos betegek és genetikai hajlam esetén. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint a betegségtől a teljes magyar felnőtt lakosság kettő-négy százaléka szenved, ez több százezer embert jelent.
A jogszabályok megváltoztatásának oka a baleseti statisztikákban keresendő. Amíg 2011-ben 186, tavaly 290 közlekedési balesetet történt az utakon azért, mert egy autós elaludt a volánnál. A jogszabály ezért most ezen változtatna. Problémát jelent viszont, hogy az orvosok zöme nem készült fel a változásra, s mivel az alvásorvoslás csak idén lett önálló szakág, így nagyon kevés helyen képesek az országban a részletes vizsgálat elvégzésére. Az alvascentrum.hu adatai szerint összesen hat, az Országos Egészségpénztár által jóváhagyott intézmény foglalkozik diagnosztikával és a betegség kezelésével.
Alvássegítő készüléket is csak ezeken a helyeken írhatnak fel. Miután az alvászavarok részletes kivizsgálásra kevés helyen van mód, az érintettek hosszú várólistára számíthatnak. S amíg a szűrővizsgálatra nem kerül sor, addig a jogosítványt sem hosszabbítják meg. A légzéssegítő készülék legkevesebb 250 ezer forintba kerül, aminek a felét is csak a súlyos esetekben téríti meg az OEP.