A pártelnök-kancellár szerint az európai menekültválság Schengen "első nagy próbatétele", amely rögtön meg is mutatta, hogy a rendszer a külső határok őrizetében még "nem nőtt fel a feladathoz". Ezt a gondot a brüsszeli bizottság rövidesen bemutatandó javaslata alapján kell orvosolni - vélekedett.
Angela Merkel kiemelte: "nincs még egy ország az Európai Unióban, amelyik annyira erősen rá van utalva Schengenre, mint Németország", hiszen Németországé a legnagyobb uniós gazdaság, az EU közepén fekszik és sok szomszédja van. A politikus megerősítette a menekültválság megoldásával kapcsolatban sokat idézett jelmondatát, miszerint "sikerülni fog", és hitet tett amellett, hogy "érezhetően csökkenteni" kell a Németországba érkező menedékkérők számát.
A Budapesten rekedt emberek beengedése humanitárius kötelesség volt
A Budapesten rekedt menekültek beengedése szeptember elején humanitárius kötelesség volt Németország és Ausztria számára - hangsúlyozta Angela Merkel pártja karlsruhei kongresszusán.
Felidézte, hogy szeptember 5-ére virradó éjjel a Budapesten rekedt menekültek ezrei gyalog mentek az autópályán Ausztria felé. Ez a helyzet "az európai értékek próbatétele" volt, Németország és Ausztria pedig "a humanitás parancsára" úgy döntött, hogy beengedi ezeket az embereket - mondta Angela Merkel. Az az éjszaka megmutatta, hogy a második világháború óta a legnagyobb menekülthullámmal kell megbirkózni, és az Európai Unió "történelmi próba" elé került.
A közös európai megoldás kidolgozása és az európai szolidaritás biztosítása ugyan nehezen halad előre, de "megéri küzdeni" érte, és Németország és az EU végül kiállja majd a próbát - mondta a kancellár, akinek beszédét állva, csaknem tíz percig tartó tapssal fogadták a küldöttek.