klímacsúcs;zöldek;

- Esély a Földnek

Most egy ideig nyugodtan alhat Hollandiában élő lányom. Amikor a közelmúltban a grönlandi jég gyors olvadásáról, a tengerek szintjének várható emelkedéséről szóltak a hírek, azzal vigasztaltuk, legfeljebb hazaköltözik a családjával. Budapestet biztosan nem önti majd el a tenger.

Ha a tenger nem is, a klímaváltozás hullámai már minket is elértek. A szokatlanul meleg és száraz nyarak, a hó nélküli telek valamit jeleznek, amire itt a Kárpát-medencében is fel kellett figyelni. A zöldek jó ideje kongatják a vészharangokat, vissza kellene fogni a füstölő erőműveket, támogatni illene és nem büntetni a megújuló energiaforrások felhasználóit.

A párizsi klímacsúcs sikere azt ígéri, talán most áttörés történhet a környezetvédelemben. A mai szénhidrogén alapú világrend végét hozhatja el a megállapodás, s amíg ma az olajvállalatokat, szénégetőket és gázkitermelőket óriási hatalommal ruházza fel az ipar és a lakosság energiaéhsége, addig a következő évtizedekben ez fokozatosan csökkenhet. S ha ez megtörténik, esélye lehet a Földnek arra, hogy az átlaghőmérséklet emelkedése a 2 Celsius fok alatt tartható marad, vagy akár a 1,5 fokos ideális állapotot is megközelítse.

Ennek persze nagy ára van. A déli félteke országainak veszteségekkel kell számolniuk, fel kell hagyniuk az esőerdők pusztításával, nem növelhetik az őserdők kárára a termőföldjeiket, s noha szegényebbek az északi államoknál, magukra nézve is kötelezőnek kell tartaniuk a Föld légkörét romboló széndioxid kibocsátás korlátozását.

A párizsi megállapodás valóra váltásának nagy ígérete az a kompromisszum, amelyet végül valamennyi résztvevő elfogadott: a gazdagabbak segítséget nyújtanak a szegényebbeknek a veszteségek és a károk enyhítéséhez. A szerződés 2020-ra évente 100 milliárd dollár pénzügyi támogatást ígér ehhez a fejlődőknek. Az USA, Kína, India, s a gyorsabb ipari fejlődésben érintett többi ország is beadta a derekát, s noha a vállalások önkéntesek, úgy tűnik, minden aláíró elkötelezett a párizsi célok betartásában.

Az ENSZ csaknem valamennyi tagállama – ha nem is könnyen – de aláírta az okmányt. Betartani az ígéretet sokkal nehezebb lesz.