ombudsman;menekültek;Röszke;tömegoszlatás;

Röszke 2015 Fotók: Christopher Furlong/Getty Images

- Az ombudsman nem vizsgálja a röszkei tömegoszlatást

Miközben Lázár János és Szijjártó Péter is Magyarországgal szembeni bosszúnak értékeli a Brüsszel által indított kötelezettségszegési eljárást, addig Székely László, az alapvető jogok biztosa úgy döntött: nem vizsgálja ki a szeptemberi Horgos–röszkei határátkelőnél végrehajtott tömegoszlatás körülményeit.

Így azt sem, hogy miért nem volt azonosító szám a TEK-eseken, elhangzottak-e az oszlatás előtt a kötelező figyelmeztetések, és összességében jogszerű volt-e a személyi sérülésekkel járó intézkedés. A Magyar Helsinki Bizottság sajnálattal és értetlenséggel fogadta a döntést, a civil jogvédők szerint az ombudsman indokai jogilag megalapozatlanok.

Ismert, szeptember 16-án a Terrorelhárító Központ csapaterőben, könnygázt, gumibotot és taktikai botot használva oszlatta fel, szorította ki Magyarország területéről a határzárnak a rendőrség által tisztázatlan körülmények között feladott átjáróján keresztül belépő külföldiek népes csoportját. A rendőrség fellépése nyomán több civil megsérült.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szokásos, csütörtöki tájékoztatóján azt mondta: azért indított „méltánytalan, unfair” eljárást az Európai Bizottság a magyar menekültügyi szabályozás miatt, mert Magyarország megtámadta a kötelező kvótákról szóló uniós döntést az Európai Bíróságon. Szijjártó Péter külügyminiszter pedig évi meghallgatásán az Országgyűlés európai ügyek bizottságának pénteki ülésén kiemelte: a kvótarendszer elfogadhatatlan, végrehajthatatlan és az európai szabályokat súlyosan sértő megoldás, hiszen a dublini szabályok módosítását jelenti, amihez a tagállamok döntése kellett volna. Valós megoldás helyett sokáig foglalkoztak ezzel a lépéssel - közölte.

A liberálisok tönkretették Európát, de Magyarország már szakított a dogmákkal és így az európai változás kovásza lehet - ezt már Gyürk András nyilatkozta a kormányparti Magyar Időknek. A Fidesz európai parlamenti delegációvezetője szerint Brüsszel baloldali, liberális vezetői azt gondolták korábban, hogy a multikulturalizmus jó és helyes cél. Gyakorlati okuk is volt arra, hogy - ahogy Gyürk fogalmazott - betelpítsék a bevándorlókat: szavazatokat nyertek. A háborúk elől menekülő embereknek "valójában a szülőföldjük az, amihez joguk van" - mondta a politikus. Arról is beszélt, hogy szerinte nem szabad 400 ezer szírt Európába telepíteni, a kvótarendszer pedig ésszerűtlen, mert meghívást jelent a további bevándorlóknak.

Ostrom alatt állnak az európai alapértékek, a kereszténység és a nemzeti gondolat - legalábbis Kövér László szerint. Az Országgyűlés elnöke erről pénteken a felvidéki Csallóközben beszélt, a felújított Fehér Kereszt helyi szakrális emlékmű ünnepélyes felavatásán.

A szocialista pártelnök-frakcióvezető, Tóbiás József azt kérdezte Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, "hány menekült vette el a magyarok munkáját?" A Válasz: "azidén eddig országosan mindössze 101 fő menekültként elismert személy foglalkoztatásának megkezdését, valamint 66 fő menekültként elismert személy munkaviszonyának megszüntetését jelentették be a munkáltatók a munkaügyi kirendeltségeken."

Menekült nincs, válsághelyzet van
Magyarországon most is tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet van érvényben, miközben a déli határzár létesítése óta ennek nincs oka – írja a HVG.hu. A portál a Rogán Antal felügyelte Kormányzati Tájékoztatási Központhoz fordult, ahonnan azt a választ kapták, hogy „a válsághelyzet azért szükséges, mert szeptember 15. és október 14. között a magyar határt – Szerbia és Horvátország felől – összesen 177 182 fő lépte át”, noha most december van. A védelmet azért kell fenntartani, mert „határainktól délre naponta tízezrek áramlanak az Európai Unió országaiba” – közölték. Korábban a Népszava is feltette a kérdését Lázár Jánosnak miszerint: ha a kerítés "áldásos" hatásaként hozzánk már nem jönnek menekülők, illetve miután a "határzár" kiválóan működik, miért van szükség a "válsághelyzet" fenntartására, némi zavar mutatkozott az amúgy mindig flottul válaszoló miniszter arcán. A válasz pedig körülbelül annyi volt, hogy azért kell fenntartani a válsághelyzetet, mert migránshullám lepte el Európát, kerítés pedig azért kell, hogy megvédjük az országot. A kérdésben felvetett ellentmondást nem sikerült feloldani.

Közérdekű adatigénylés címén szerette volna megkapni egy szegedi jogász azt a "VIP-listát", amelyen azok neve szerepel, akik a városban ingyen parkolóbérletet kaptak - a férfi szerint a listán olyan személyek is vannak, akiknek nem jártak volna a kedvezmények. Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda is vizsgálódik, a városvezetés szerint mesterségesen gerjesztett politikai hullámverés zajlik, a listát nyilvánosságra hozták.