Észak-Korea;Dél-Korea;Phenjan;Szöul;Kim Dzsong Un;

- Enyhíti a feszültséget Szöul és Phenjan

Magas szintű tárgyalásokat tartottak pénteken a két Korea képviselői a közösen üzemeltetett Keszong ipari övezet észak-koreai oldalán, a megbeszélések célja az volt, hogy a majdnem fegyveres konfliktusba torkollt augusztusi incidens nyomán enyhítsék a feszültséget. 

Augusztusban két dél-koreai katona a határ mellett aknára lépett, súlyosan megsérült, Phenjan azonban tagadta, hogy az észak-koreai hadsereg helyezett volna el aknát a térségben. Az incidens nyomán minden tárgyalást megszakítottak, s a családi találkozókat is csak októbertől engedélyezték újra. Novembertől felújították a Korea-közi megbeszéléseket, ezek sorába illeszkedett a tegnapi, miniszterhelyettesi szintű találkozó.

A tanácskozásra egy nappal azután került sor, hogy Észak-Korea teljhatalmú vezetője azzal kérkedett, hogy országa már hidrogénbombával is rendelkezik. Szakértők azonban kétségbe vonják Kim Dzsong Un állítását. Szöuli hírszerzési források korábban többször is leszögezték: nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy Phenjan képes lenne termonukleáris eszközöket bevetni. Kétségeit fejezte ki a Fehér Ház szóvivője is.

"A jelenleg rendelkezésünkre álló adatok súlyosan megkérdőjelezik ezeket az állításokat, de komolyan vesszük az észak-koreai fenyegetést" - nyilatkozta Josh Earnest. Phenjan az elmúlt évtizedben három ízben is végrehajtott kísérleti atomrobbantást (2006-ban, 2009-ben és 2013-ban), amelyek miatt nemzetközi szankciók sorával kénytelen szembenézni. Nem támogatja Phenjant teljes mellszélességgel Kína sem. Kim Dzsong Un szavaira reagálva a pekingi külügyi szóvivői, Hua Csu-nying közölte: Peking fő célja az egész Koreai-félsziget atommentesítése.

Jelentős mértékben megnőtt a Hamász és a Hezbollah által folyamatosan fenyegetett Izrael védelmi képessége. Hivatalosan bejelentették, hogy a Földközi tenger partján, Javne, illetve Rison Lecion városok közelében fekvő Pálmáchim légibázison, ahonnan műholdat is képes fellőni a hadsereg, sikeres tesztet hajtottak végre a „Nyíl 3” (Arrow 3) rakétavédelmi rendszerrel.