évforduló;Antall József;

- Levél a Miniszterelnökhöz

Huszonkét évvel ezelőtt, 1993. december 12.-én hunyt el Antall József. Magyarország rendszerváltás utáni első szabadon választott miniszterelnökére, az MDF egykori elnökére akkori szóvivője, Herényi Károly személyes hangú írásával emlékezünk. A korábbi kormányfő munkásságát Brüsszelben is tisztelik, hiszen sokat tett az európai integrációért.

Antall József európai emlékezete

Megható élmény volt, ahogyan több száz újságíró és látogató csodálkozott rá ezen a héten Antall József személyes tárgyaira, s kajla nyakkendőjével díszített mellszobrára Brüsszelben. A rendszerváltás utáni első magyar miniszterelnök nevét viseli ugyanis az Európai Parlament (EP) egyik épülete, aki tehát uniós eseményen vesz részt manapság, el sem kerülheti - ideiglenesen itt léptetnek ugyanis be minden látogatót.

A névadásról az EP elnöksége határozott még 2008. január 14-én, 2009-ben pedig már fel is avatták az Antall-szárnyat. A mementóállítást az EP összes akkori magyar képviselője, politikai hovatartozástól és párttagságtól függetlenül egy emberként támogatta, miközben a másik épületet Willy Brandt egykori német kancellárról nevezték el. Az EP épületeinek névadói mind fontos politikai személyiségek, Paul Henri-Spaak egykori belga külügyminiszter vezető szerepet játszott a Római Szerződés kidolgozásában, Altiero Spinelli pedig a föderális Európa egyik megálmodója, akit az Unió "alapító atyái" közé szokás sorolni.

Az egykori magyar miniszterelnök szellemi örökségét ápoló Antall József Alapítvány már a névadás felmerülésekor közölte: az ötlet "egyszersmind elismerése egy tragikusan rövid időre korlátozott, de Magyarország és a térség fejlődése szempontjából kiemelkedő politikusi teljesítménynek". Antallt a hivatalos indoklás szerint az európai megosztottság leküzdése után a kontinens újraegyesítéséhez való hozzájárulása nyomán érte e posztumusz megtiszteltetés. A rendszerváltás miniszterelnökének programjában szerepelt ugyanis a valós, működő demokrácia kiépítésén túl a világpiacba integrálódó valódi, szabad, szociális piacgazdaság megteremtése és a magántulajdon dominanciájának kialakítása, valamint az euroatlanti integráció segítése. Antall a jogállamiságot és az alkotmányosságot mindvégig szem előtt tartva a parlamentet tekintette a politika legfontosabb színterének, így igazi európai, sőt, az uniós alapértékeket valló politikusként írta be magát a történelemkönyvekbe.

Antall József a Magyar Demokrata Fórum elnökeként 1990-ben, a rendszerváltást követő első szabad választások után lett Magyarország miniszterelnöke. - B.I.M.

Erődemonstráció lesz a Fidesz holnapi tisztújító kongresszusa és alkalom arra, hogy a miniszterelnök ismét megszólaljon, tovább fejlessze azt a minden egyes menekülttől való félelemre alapuló politikát, amit az év eleje óta nevelget. Lakner Zoltán szerint Orbán Viktor számára lényeges, hogy ismét megmutathassa, rajta kívül nem létezik alternatíva az emberek számára. A politológus arra figyelmeztet, a hatalom nem megingathatatlan, a választások utáni támogatottságvesztés bebizonyította, ha a hatásos témák kikopnak a Fidesz alól, akkor nem működik a kommunikációs "csoda".