Ónodi-Szűcs Zoltán jelezte, néhány intézmény annak ellenére nem fizeti ki a tartozásait, hogy rendelkezik készpénzzel. Ezt azért teszik - mondta -, mert a konszolidációból az egyes kórházakra jutó összeg a tartozás nagyságától függött. Az egészségügyi államtitkár szerint a tényleges adósságállományt megismeréséhez le kellene vonni a meglévő készpénzállományt.
Ónodi-Szűcs Zoltán beszélt arról is, hogy a Merényi Gusztáv Kórház vizsgálati jelentése az államtitkárságon véleményezés alatt van. Szerinte jó döntés volt a főigazgató részéről, hogy addig szünetelteti a pszichiátriai osztály működését, amíg a felújítási munkálatokat be nem fejezik, hiszen a betegbiztonság elsőbbséget élvez.
A személycserékkel kapcsolatban elmondta, január 1-jéig kell dönteni arról, hogy Paller Judit megbízott országos tisztifőorvos helyett ki irányítja majd az Országos Tisztifőorvosi Hivatalt (OTH). Hozzátette: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) élén helyettesítéssel oldották meg a főigazgatói feladatok ellátását. (Sélleiné Márki Máriának november 30-ai hatállyal szűnt meg a főigazgatói megbízatása.) Az OEP-nél most Kiss Zsolt főigazgató-helyettes látja el a főigazgatói feladatokat. Jelezte, hogy az OEP élére a miniszter nevezi ki a vezetőt, erről és az OTH leendő vezetőjének személyéről pénteken egyeztet Balog Zoltánnal, az emberi erőforrások miniszterével.
A jövő évi költségvetésben szereplő, az alapellátásnak juttatott plusz tízmilliárd forintról az államtitkár annyit árult el, hogy a pluszforrás szétosztását különböző ösztönzőkhöz kötik majd. Megjegyezte, az elmúlt évek "nagy nyertese" az alapellátás volt, hiszen a bevételeiket jelentősen emelte a kormány. A hiányszakmákról szólva azt mondta, a jelenlegi ösztöndíjrendszerben is támogatják az e szakmákban elhelyezkedőket, és ezek a státuszok rendre be is telnek. Mint mondta, akik rezidensképzésre jelentkeztek, azokat felvették az ösztöndíjprogramba.
Ónodi-Szűcs Zoltán egy kérdés kapcsán kitért az Országos Sportegészségügyi Intézet (Sportkórház) helyzetére. Elmondta, a kórház fejlesztése a december 16-ai kormányülésen lesz téma. A kormány szeretné egyben tartani az intézmény funkcionalitását, és ebben a kérdésben a helyszín másodlagos, a fontos az, hogyan lehet a sportolók igényeit a legjobban kiszolgálni - tette hozzá.
Az új budapesti kórházról annyit mondott, az újonnan létesülő intézmény Budán lesz. Hozzátette: a leendő kórház helyét nem önmagában kell vizsgálni, kijelölni, hanem a főváros teljes ellátására kell egy jövőképet vázolni, és ebben kell elhelyezni az új kórház helyét és szerepét. A kórháznak egy rendszer részeként kell megépülnie.
A Szent Imre-kórházban kialakult helyzetről kérdésre válaszolva azt mondta, az intézményben egy belső munkaügyi vita zajlik, amelybe nem kívánnak beavatkozni. Azok a dolgozók, akiket az eltávozó kollégáik cserbenhagytak - fogalmazott az államtitkár - megpróbálnak helytállni a betegekért. Arra a kérdésre, hogy a fenntartó vizsgálja-e a betegellátás biztonságát az intézményben, az államtitkár azt válaszolta, hatósági ellenőrzések mindenhol rendszeresen vannak, és az államtitkárságnak nem dolga, hogy egy munkaügyi vitába beavatkozzon. Ónodi-Szűcs szerint ez a fluktuáció a normális sávban van, ami nem igényel külön intézkedést az államtitkárság részéről.