Németország;menekültügy;határzár;

- A német kormány cáfolja, hogy a határ lezárását fontolgatja

Steffen Seibert.csütörtökön cáfolta a Bild című lapnak azt az értesülését, amely szerint vészhelyzeti tervet fontolgatna arra az esetre, ha nem csillapodik a menekülthullám. A német lap aznapi száma szerint a formálódó elképzelés lényege a határ lezárása és a belépés megtagadása a biztonságos harmadik országból érkező menekültektől.

"A szövetségi kormány egy tartós európai megoldáson dolgozik, együtt EU-s partnereinkkel és az Európával szomszédos országokkal" - tette hozzá a kormányszóvivő berlini nyilatkozatában. A Bild forrásmegjelölés nélküli írása szerint a szövetségi kormány fel akar készülni arra az esetre, hogy Németország már nem tud befogadni menekülteket annyira nagy számban, mint eddig.

A vészhelyzet kezelését célzó, még alakuló elképzelés "magva" az, hogy "messzemenően" lezárják az ország határait és "ideiglenesen" megtagadják a belépést a biztonságos harmadik országból érkező menekültektől, "azaz szinte mindenkitől". A lap szerint Angela Merkel kancellár, a jobbközép CDU elnöke és Sigmar Gabriel alkancellár, a szociáldemokrata párt (SPD) elnöke egyetért abban, hogy az Európai Unió "nem eshet szét a menekültkérdés miatt", és ebben "Németországnak nagy felelőssége van".

Az is világos számukra, hogy a Németországba érkező menedékkérők számának "jelentősen csökkennie kell". Mindezt írásban rögzítették a Bild szerint. A cél az, hogy évente legfeljebb nagyjából 400 ezer, azaz napi szinten bő ezer menedékkérő érkezzen. Ezt a számot azonban írásban nem rögzítették, mert Angela Merkel el akarja kerülni a számszerűen kifejezett felső létszámhatár körüli vitát - írta a német lap.

Nagy-Britanniának a megreformált Európában kellene maradnia, ez az európai biztonsági helyzet romlása, az erősödő migrációs válság miatt is fontos lenne - jelentette ki David Cameron brit kormányfő a Beata Szydlo lengyel miniszterelnökkel Varsóban csütörtökön tartott közös sajtóértekezleten.