terrorizmus;merénylet;San Bernardinó;

- Már 2013-ban mártírok akartak lenni a merénylők

A San Bernardino-i merénylők, Syed Rizwan Farook és felesége, Tashfeen Malik jóval azelőtt radikalizálódtak, hogy eljegyezték volna egymást, s az Egyesült Államokban, pakisztáni-amerikai családban született férfi úgynevezett „menyasszony-vízummal” tavaly Amerikába vitte a Szaúd-Arábiában élő, pakisztáni születésű asszonyt. Erről az FBI igazgatója, James Comey számolt be tegnap a washingtoni szenátus igazságügyi bizottsága előtt. 

„A nyomozás azt mutatja, hogy a gyilkosok már jóval azelőtt a radikális iszlám híveivé váltak, hogy az interneten megismertedtek” – mondta Comey, aki azonban a szenátorok kérdéseire válaszolva arra egyelőre nem tudott válaszolni, hogy vajon Farook és Malik névházasságot kötött-e az Iszlám Állam, vagy más külföldi terrorszervezet utasítására. Charles E. Grassley iowai republikánus képviselő a vitában elmondta, úgy tudni, Malik hamis adatokat adott meg vízumkérelmén. A pár már 2013-ban a dzsihádról és a mártíromságról levelezett egymással az interneten, jóval azt megelőzően, hogy elhatározták, egybekelnek és az Egyesült Államokban fognak élni, számolt be róla az FBI-igazgató.

Comey bejelentése a Los Angeles Times szerint azt jelenti, hogy mostanra más irányt vett a nyomozás, s a hatóságok azt gyanítják, hogy Farook tulajdonképpen egy terrortámadáshoz társat keresve utazott Szaúd-Arábiába és Pakisztánba. Ha kiderülne, hogy az IS szervezte meg a pár egymásra találását és egy merénylet elkövetésének céljával küldte őket az Egyesült Államokba, az azt mutatná, hogy az IS új módszereket keres, miként tud lecsapni amerikai területen. A vizsgálat nemcsak azt derítette ki, hogy a pár több lőgyakorlaton is részt vett Los Angeles térségében, hanem azt is, hogy direkt módosították félautomata fegyvereiket, hogy még több embert tudjanak lemészárolni. A dzsihadista IS-t követő házaspár 14 embert megölt, 21-et megsebesített egy héttel ezelőtt a kaliforniai San Bernardino egészségügyi központjában.

Az FBI a Washington Post jelentése szerint most azt vizsgálja, hogy Farook és egyik szomszédja, Enrique Marquez valóban részt akart-e venni 2012-ben egy tervezett terrortámadásban. A kaliforniai Riverside-ban, ahol Farook akkor lakást bérelt, négy embert őrizetbe vettek, mert összeesküvést szerveztek, hogy amerikaiakat gyilkoljanak meg Afganisztánban. Két ember bűnösnek vallotta magát az ügyben. Egyelőre nem tudni, hogy a San Bernardino-i merénylő összefüggésbe hozható-e az akkori összeesküvéssel.

Szíriai menekültek érkeznek ma Kanadába, jelentette be tegnap az észak-amerikai állam új miniszterelnöke, a liberális Justin Trudeau. Az új ottawai kabinet 10 ezer szíriai menedékkérő elhelyezését vállalta, s ezen felül február végéig további 15 ezer szíriai állampolgár befogadását helyezték kilátásba. Az első gépet csütörtökön várják Torontóba.