Kubatov Gábor;Csányi Sándor;Sporttörvény;nézőszám;

A sporttörvény módosításával akarják megtölteni az elnéptelenedett stadionokat FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Egyszerűbb lesz meccsre járni

Változhat a beléptetés rendszere, megszűnhet a kötelező utaztatás, a meccs napján is lehet majd jegyet venni, a rendezőknek pedig nagyobb felelősségük lesz a labdarúgó NB I-ben a sporttörvény tervezett módosítása alapján. A javaslatról tegnap Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője és Kubatov Gábor, a párt országgyűlési képviselője beszélt.

Egyszerűbb lesz a magyar labdarúgó-mérkőzések látogatása, legalábbis ezt reméli a Fidesz a sporttörvény tervezett módosításától. Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága a kormány támogatásával terjesztette a javaslatot a parlament elé. A kezdeményezésről Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője és képviselőtársa – egyben a Ferencváros elnöke – Kubatov Gábor tartott tegnap sajtótájékoztatót. Az egyik legfontosabb módosítás az lenne, hogy a bajnokság egyes résztvevői maguk dönthetnék el, hogy az általuk szervezett meccseken alkalmazzák-e a szurkolói kártyát és a beléptetőrendszert.

Ezzel együtt viszont a névre szóló jegyek kiváltása, és az ehhez belépéskor szükséges személyazonosság igazolása megmaradna. Miután novemberben kiharcolta a magyar férfi válogatott, hogy részt vegyen a 2016-os franciaországi Európa-bajnokságon, a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) elnöke, Csányi Sándor beismerte, hogy tévedett korábbi döntésénél. "A sokat szidott szurkolói kártya már nem akadálya annak, hogy a nézők meccsre járjanak. A bevezetése előtt hibáztunk, hibáztam, hiszen én ragaszkodtam a kötelezővé tételéhez" – fogalmazott meg önkritikát korábban a Borsod Online-nak nyilatkozva a 62 éves sportvezető.

A klubok és a szurkolók rengeteg összetűzésbe kerültek egymással, miután a 2014-15-ös NB I-es szezon elejétől bevezették a szurkolói kártyák kötelező használatát. A Szurkolók Személyiségi Jogok Nélkül mozgalom áprilisban fogalmazott meg kritikát lapunknak az MLSZ döntésével szemben. "Korábban voltak egyeztetések köztünk, azóta azonban kiderült: mindaz, ami ott elhangzott, nem volt több üres szavaknál" – válaszolta kérdésünkre akkor a mozgalom.

Kósa hangsúlyozta, hogy amíg a jelenlegi terrorveszély-fokozat hatályban van, a külön törvényben szabályozott sporteseményeken kötelező a regisztráció és az ellenőrzés a beengedésnél. Szabó Tünde, a sportért felelős államtitkár azt javasolta, hogy a módosítás ne csak a labdarúgó-mérkőzésekre vonatkozzon, hanem a "külön jogszabály alá tartozó sportrendezvényeket" érintse. Így biztonsági kockázat esetén a minősítő bizottság elrendelheti a beléptető rendszer alkalmazását.

A mérkőzések biztosításáért a jövőben teljesen a szervező felelne, a vendégcsapattól vásárolt vendégszurkolói jegyekkel rendelkezők szektoráért viszont a vendégcsapat. A szervezőknek nagyobb szabadságot akarnak adni azzal, hogy maguk határozhatnák meg, hány rendező legyen egy mérkőzésen. Kubatov kiemelte a szurkolók kötelező utaztatásának eltörlését is, valamint azt, hogy a jövőben lehetővé teszik a jegyértékesítést a meccs napján. A módosító javaslatot a több mint egy órán át tartó részletes vitát követően megszavazta a testület. A változtatások – amelyekről egyeztettek a klubokkal, az MLSZ-szel, a rendőrséggel és a szurkolói csoportokkal – jövő év január 1-jén léphetnek hatályba.

Vészesen fogynak a szurkolók

Az eddig eltelt 18 forduló után kijelenthető, hogy fogynak a szurkolók az NB I-es csapatok sportlétesítményeinek lelátóiról. A legtöbben a Ferencváros hazai szereplését szokták megtekinteni, de idegeben is rengetegen kíváncsiak a zöld sasokra: mindössze két forduló volt, amikor olyan találkozóra látogattak ki a legtöbben, melyen nem szerepelt a Fradi. A mélypontot a 16. fordulóbeli adatok jelentettek, összesen 9555-en mentek ki szurkolni. Ezt követően 14172, 12108 – a bepótolt 15. fordulóban –, és 12 057 fő tekintette meg személyesen a meccseket.



.

A pillért ünnepélyes keretek között helyezték el. Az eseményen elhangzott, hogy a következő hónapokban - nagyjából március elejéig - összesen 165 darab előre elkészített, egyenként átlagosan másfél-két tonna súlyú betonoszlopot helyeznek le. További nyolcvan pillért majd a helyszínen gyártanak.