tiltakozás;Lantos Alapítvány;Hóman-szobor;

- Hóman szobor - Egyre több tiltakozó, határon túlról is

Közös közleményben tiltakozott Hóman Bálint szobrának tervezett székesfehérvári felállítása ellen Maximilian Teleki, az Amerikai Magyar Koalíció (HAC) és Katrina Lantos Swett, a Lantos Alapítvány elnöke.

Büszke amerikai magyarokként és a növekvő antiszemitizmus elleni harc régi aktivistáiként arra hívjuk fel a magyar kormányt, hogy erőteljesen és egyértelműen helyezkedjen szembe a tervekkel, hogy Hóman Bálintnak a hónap folyamán szobrot állítsanak Székesfehérváron - írta Teleki és Lantos Swett a keddi keltezésű közleményben. A két elnök emlékeztetett rá, hogy Hóman Bálint a magyar kormány minisztere volt, aki élenjárt a magyarországi zsidóellenes törvényalkotásban és 1944-ben a magyar zsidók deportálására szólított fel. A kommüniké szerint abban az évben több mint 400 ezer ártatlan magyar zsidót deportáltak Auschwitzba és Hóman osztozik a felelősségben a tragikus eseményekért, amelyek Magyarország történetének sötét fejezete során történtek.

Teleki és Lantos Swett leszögezte, hogy osztozik a számos szervezet és polgár felháborodásában, aki felemelte szavát a tervezett szobor ellen. Utaltak rá, hogy az amerikai képviselőház antiszemitizmus elleni harcért felelős kétpárti munkacsoportja mély aggodalmának adott hangot és sürgette, hogy a magyar kormány nyilvánosan ítélje el Hóman szerepét az ártatlan magyarok üldöztetésében és deportálásában.

A HAC és a Lantos Alapítvány elnökei közölték, hogy csatlakoznak a testülethez, azt kérve, hogy a magyar kormány tegye egyértelművé, szóban és tettekkel egyaránt, hogy ellenzi ezt a szobrot és minden, Hóman Bálint borzalmas öröksége tisztára mosására vagy rehabilitálására irányuló erőfeszítést. A kommüniké szerzői szerint a kormány részéről nem lesz elegendő azt állítani, hogy egy helyi jelentőségű és illetékességű ügyről van szó.

A magyar nép becsületét és jó hírnevét nem ejtheti túszul a helyi tisztviselők elítélendő döntése, hogy egy olyan embert részesítsen elismerésben, akinek örökségén a holokauszt ártatlan áldozatai ezreinek vére ejtett foltot - írta Maximilian Teleki és Katrina Lantos Swett.

Egy újabb megállapodás-tervezetet kapott kézhez az ENSZ 21. klímakonferenciáján résztvevő 195 ország a Párizs közeli le Bourget-ban, két nappal a klímavédelmi egyezmény megszületésének határideje előtt. Ez a szöveg megpróbálja a lehető leghívebben visszaadni a születőben lévő kompromisszumokat - fogalmazott Laurent Fabius francia külügyminiszter, a klímaértekezlet elnöke a plenáris ülésen. Azt is jelezte, hogy a 29 oldalas tervezet "természetesen még nem a végső változat". A delegációk délután tanulmányozhatják a szöveget, majd ismét összeülnek, hogy kifejtsék első benyomásaikat, és az este folyamán is folytatják az egyeztetéseket.