Kijev kilátásai mégsem biztatóak. Idén januárban Petro Porosenko államfő is úgy nyilatkozott, hogy országa májustól vízummentességet nyerhet az Európai Unióban, ám az mindmáig nem valósult meg. Mogherini szavai ezúttal sem voltak egyértelműek. A főbiztos úgy fogalmazott, „Üdvözöljük azt a haladást, amit Ukrajna ért el a vízumrendszer liberalizációjával kapcsolatban. Az EU egyben ösztönzi az ukrán oldal azon erőfeszítéseit, amelyek a többi ajánlás végrehajtásáról szólnak, főleg a korrupció területén”.
Az Európai Bizottság vízummentességet ígér ugyanis Ukrajnának, de hogy erre mikor kerülhet sor, az az ukrajnai korrupcióellenes küzdelem eredményeitől (amelyek egyelőre messze elmaradnak az elvárásoktól) illetve a gazdasági, közigazgatási reformoktól, decentralizáció előrehaladásától teszi függővé. Ám sem a nemzetközi szakértők, sem az ukrán lakosság, sem az európai politikusok nem elégedettek az ukrán reformok végrehajtási ütemével, amelyek igencsak akadoznak. Jean-Claude Juncker egy augusztus 27-i, az ukrán elnökkel folytatott egyeztetése után kijelentette, az Európai Bizottság az év végéig javasolni fogja a vízumkötelezettség eltörlését Ukrajnával szemben.
Erre azonban a tagállamoknak is rá kellene bólintania, de borítékolható: a bevándorlás miatt tiltakozó országokon nem lesz egyszerű keresztülvinni az ötletet, különösen a 45 milliós országban dúló háború és az államcsőd fenyegetése, a romokban fekvő gazdaság illetve a biztonsági problémák, (mint például, a júliusi munkácsi lövöldözés is volt) miatt.
Így a jövő heti brüsszeli csúcson a technikai feltételek teljesülése nyomán az EB rábólinthat a vízummentességre, de annak gyakorlatba ültetéséhez Kijevnek a tagállamokat is meg kell még győznie. A belpolitikai bizonytalanság sem segíti Kijev céljainak megvalósulását. A kormánykoalíció recseg-ropog, Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök helyzete megingott, szakértők szerint csak idő kérdése megbuktatása. A szélsőjobboldali csoportok és pártok egyre gyakrabban követelik a kormányfő lemondását. Tegnap is a parlament előtt tüntettek mintegy félezren, a Szvoboda és a Jobb Szektor aktivistái, Jacenyuk menesztését követelve.