Oroszország;repülőgép;Törökország;Erdogan;

- Milliárdokat veszít a török gazdaság

Jelentős hátrányai vannak a török gazdaság számára annak, hogy igencsak megromlott Ankara és Moszkva viszonya. Mehmet Simsek török kormányfőhelyettes úgy vélte, ha nem következik be enyhülés ebben a viszonyban, akkor a legrosszabb esetben akár 9 milliárd dollár (8,3 milliárd euró) is kieshet a török költségvetésből. Ezt az NTV magántelevíziónak mondta el. Simsek szerint ez az összeg a török GDP 0,3-0,4 százalékának felel meg.

Azt követően, hogy a török légierő lelőtt egy orosz harci gépet, amely Ankara állítása szerint megsértette az állam légterét, a Kreml gazdasági szankciókat vezetett be Törökországgal szemben. Az intézkedés értelmében importtilalmat rendeltek el bizonyos török mezőgazdasági termékekre. A török utakat is visszamondták, amely súlyos csapás az állam turizmusa számára.

Simsek szerint ezek az intézkedések már most éreztetik hatásukat, s a reméltnél 603 ezerrel kevesebb orosz turista látogatott el az országba. Mint mondta, hazája mindig fontos partnerként tekintett Moszkvára, s nem szeretnék, hogy még jobban elmérgesedjék ez a viszony.

Recep tayyip Erdogan török kormányfő december 5-én azt közölte, alternatív megoldásokat keresnek az orosz nyersanyag pótlására. Katari és azeri forrásokra gondolhatott.

Az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (EBRD) ezzel szemben úgy látja, hogy a török intézkedéseknek csak korlátozottak a hatásai. A pénzintézet kevéssé tartja valószínűnek, hogy hosszabb távon megszűnne az energetikai együttműködés a két ország között. Másrészt Oroszország is ugyanúgy megérezheti a szankciók hatásait, 0,1-0,2 százalékkal csökkenhet a GDP a szankciók miatt.

Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök úgy foglalt állást, hogy hazájának nincs szüksége a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelére. Ezt az állami tévé 1-es csatornáján közölte. A görög kormány feje annak a véleményének adott hangot, hogy Athénnak eleve az előzetesen vártnál kevesebb pénzre lesz szüksége a harmadik, 86 milliárd euró összértékű mentőcsomagból. Ám nemcsak emiatt nem szeretné a Nemzetközi Valutaalap részvételét, hanem azért sem, mert „nem tartja konstruktívnak” a görög kérdéshez való hozzáállását. Az IMF ugyanis keményebb reformokat várna el a kabinettől.