Európa tetejére került a magyar úszóválogatott a vasárnap véget ért izraeli rövidpályás kontinensviadalon. Az Európa-bajnokságok 1996 óta íródó történetében eddig csupán kétszer fordult elő, hogy az éremtáblázat élén végző náció több aranyérmet szerzett, mint a magyar csapat 11 elsősége – és mindkétszer a hazai medence is segíthetett, hiszen 1996-ban, Rostockban 14-szer nyertek a németek, míg 2012-ben, Chartres-ban 12 elsőséggel zártak a franciák. A tizenegy diadal mellett három ezüsttel és egy bronzéremmel is gazdagodott hazánk, s minden idők legsikeresebb világversenyét produkálta. Az eddigi csúcsot a 2012-es debreceni nagypályás Eb jelentette (9 arany, 10 ezüst, 7 bronz), azelőtt a legendás torinói Eb volt még kimagasló 1954-ben (8-6-3) – illetve a rövidpályás viadalokon a chartres-i (2012, 6-4-2) és az eindhoveni (2010, 6-1-2).
„Nagyon elégedett vagyok a válogatottal, hiszen minden idők legeredményesebb Európa-bajnokságán vagyunk túl. Magasra tettük a lécet. – kezdte a Népszavának Kiss László szövetségi kapitány. – A „menők” mellett külön ki szeretném emelni a fiatalok teljesítményét. Nyolc ifjú versenyzőt vittünk ki, s valamennyien egyéni rekordot úsztak. Úgy gondolom, ők a 2017-es hazai rendezésű világbajnokságon érhetnek fel a csúcsra.”
Az egyéni produkciók tekintetében is kiemelkedő volt az izraeli viadal. Cseh László három aranyérmet szerzett, ebből kétszer Európa-csúccsal diadalmaskodott, ezzel pedig a férfiak között ő lett a legeredményesebb. 2005, 2007 és 2011 után negyedszer tudott triplázni kontinensviadalon, s 19 elsőségével holtversenyben áll az éremtáblázat tetején a szlovák Martina Moravcovával. A nagypályás Eb-helyezéseket is figyelembe véve: Cseh 31 aranyéremnél tart – mind egyéni szám –, ami toronymagasan a legjobb az úszó Eb-k történelmében. „Remek teljesítményt nyújtott Laci. Ráadásul 200 méter pillangón majdnem világcsúcsot úszott, mindössze négy századdal maradt el Chad le Clos 1:48.56 perces rekordjától” – mondta Kiss.
A hölgyeknél Hosszú Katinka emelkedett ki a komplett mezőnyből. Két világcsúcs. Hét döntő. Hat arany- és egy ezüstérem. Ezzel pedig rekordot állított fel. Korábban egy Eb-n hét érmet csak a német Sandra Völker tudott szerezni még 1996-ban (öt arany, két ezüst), de ő kétszer váltóban nyert, azaz a hét egyéni dobogós helyezés sosem látott teljesítmény. Hosszú ráadásul csupán egy úszásával kerülhetett fel a pénzdíjas listára a szabályok szerint – ha valamennyi egyéni teljesítménye számított volna, akkor a FINA-táblázat pontértékei alapján övé lenne az első hét hely, plusz még a 9. és a 10. is. Nem is meglepő, hogy Katinka lett a torna legjobb női úszója. „Hosszú teljesítménye önmagáért beszél” – tette hozzá a kapitány.
A magyarok jövőre három nagy viadalon folytathatják menetelésüket: elsősorban az augusztusi riói olimpián, továbbá májusban a londoni Eb-n, majd decemberben a windsori rövidpályás világbajnokságon. „Meggyőződésem, hogy tisztességesen helyt állunk majd az ötkarikás játékokon. Nem lesz egyszerű dolgunk, nem csak a riválisok, hanem a körülmények miatt is. A tévés közvetítések miatt este tízkor kezdődnek majd a döntők, ez azt jelenti, hogy éjfél körül fejeződnek be a futamok, s kettő-három fele érnek csak az olimpiai faluba a versenyzők, délben pedig ismét rajtkőre kell állniuk” – zárta Kiss.