Cseh László;Gyurta Dániel;úszó Európa-bajnokság;Hosszú Katinka;

Érmeseink (balról jobbra): Gyurta Dániel, Bernek Péter, Hosszú Katinka, Cseh László, Kapás Boglárka és Verrasztó Dávid FOTÓ: MUS

- Kiss: magasra tettük a lécet

A magyar úszóválogatott minden idők legeredményesebb világversenyén van túl. Hosszú Katinkáék tizenegy arany-, három ezüst- és egy bronzéremmel tértek hazai a netanyai rövidpályás Európa-bajnokságról, emellett pedig, két világcsúcsot és öt Európa-csúcsot is megdöntöttek. Kiss László szövetségi kapitány lapunknak elmondta: maximálisan elégedett csapatával.

Európa tetejére került a magyar úszóválogatott a vasárnap véget ért izraeli rövidpályás kontinensviadalon. Az Európa-bajnokságok 1996 óta íródó történetében eddig csupán kétszer fordult elő, hogy az éremtáblázat élén végző náció több aranyérmet szerzett, mint a magyar csapat 11 elsősége – és mindkétszer a hazai medence is segíthetett, hiszen 1996-ban, Rostockban 14-szer nyertek a németek, míg 2012-ben, Chartres-ban 12 elsőséggel zártak a franciák. A tizenegy diadal mellett három ezüsttel és egy bronzéremmel is gazdagodott hazánk, s minden idők legsikeresebb világversenyét produkálta. Az eddigi csúcsot a 2012-es debreceni nagypályás Eb jelentette (9 arany, 10 ezüst, 7 bronz), azelőtt a legendás torinói Eb volt még kimagasló 1954-ben (8-6-3) – illetve a rövidpályás viadalokon a chartres-i (2012, 6-4-2) és az eindhoveni (2010, 6-1-2).

„Nagyon elégedett vagyok a válogatottal, hiszen minden idők legeredményesebb Európa-bajnokságán vagyunk túl. Magasra tettük a lécet. – kezdte a Népszavának Kiss László szövetségi kapitány. – A „menők” mellett külön ki szeretném emelni a fiatalok teljesítményét. Nyolc ifjú versenyzőt vittünk ki, s valamennyien egyéni rekordot úsztak. Úgy gondolom, ők a 2017-es hazai rendezésű világbajnokságon érhetnek fel a csúcsra.”

Éremhalmozók
1. HOSSZÚ KATINKA 6 1 0 2015 (6-1-0)
2. Sandra Völker (Németország) 5 2 0 1996 (3-2-0)
3. Jeremy Stravius (Franciaország) 5 1 0 2012 (3-1-0)
4. Inge Dekker (Hollandia) 5 0 0 2009 (3-0-0)
5. Hinkelien Schreuder (Hollandia) 5 0 0 2009 (3-0-0)
6. Frederick Busquet (Franciaország) 4 1 1 2012 (0-1-1)
7. Lars Frölander (Svédország) 4 1 0 1999 (3-1-0)
8. Thomas Rupprath (Németország) 4 1 0 2004 (3-1-0)

Az egyéni produkciók tekintetében is kiemelkedő volt az izraeli viadal. Cseh László három aranyérmet szerzett, ebből kétszer Európa-csúccsal diadalmaskodott, ezzel pedig a férfiak között ő lett a legeredményesebb. 2005, 2007 és 2011 után negyedszer tudott triplázni kontinensviadalon, s 19 elsőségével holtversenyben áll az éremtáblázat tetején a szlovák Martina Moravcovával. A nagypályás Eb-helyezéseket is figyelembe véve: Cseh 31 aranyéremnél tart – mind egyéni szám –, ami toronymagasan a legjobb az úszó Eb-k történelmében. „Remek teljesítményt nyújtott Laci. Ráadásul 200 méter pillangón majdnem világcsúcsot úszott, mindössze négy századdal maradt el Chad le Clos 1:48.56 perces rekordjától” – mondta Kiss.

A hölgyeknél Hosszú Katinka emelkedett ki a komplett mezőnyből. Két világcsúcs. Hét döntő. Hat arany- és egy ezüstérem. Ezzel pedig rekordot állított fel. Korábban egy Eb-n hét érmet csak a német Sandra Völker tudott szerezni még 1996-ban (öt arany, két ezüst), de ő kétszer váltóban nyert, azaz a hét egyéni dobogós helyezés sosem látott teljesítmény. Hosszú ráadásul csupán egy úszásával kerülhetett fel a pénzdíjas listára a szabályok szerint – ha valamennyi egyéni teljesítménye számított volna, akkor a FINA-táblázat pontértékei alapján övé lenne az első hét hely, plusz még a 9. és a 10. is. Nem is meglepő, hogy Katinka lett a torna legjobb női úszója. „Hosszú teljesítménye önmagáért beszél” – tette hozzá a kapitány.

A magyarok jövőre három nagy viadalon folytathatják menetelésüket: elsősorban az augusztusi riói olimpián, továbbá májusban a londoni Eb-n, majd decemberben a windsori rövidpályás világbajnokságon. „Meggyőződésem, hogy tisztességesen helyt állunk majd az ötkarikás játékokon. Nem lesz egyszerű dolgunk, nem csak a riválisok, hanem a körülmények miatt is. A tévés közvetítések miatt este tízkor kezdődnek majd a döntők, ez azt jelenti, hogy éjfél körül fejeződnek be a futamok, s kettő-három fele érnek csak az olimpiai faluba a versenyzők, délben pedig ismét rajtkőre kell állniuk” – zárta Kiss.

A legjobb versenyzők
Férfiak
1. Gregorio Paltrinieri (Olaszország)
2. Marco Koch (Németország)
3. CSEH LÁSZLÓ
4. Gabriele Detti (Olaszország)
5. GYURTA DÁNIEL
6. Radoslaw Kawecki (Lengyelország)
7. BERNEK PÉTER
8. Henrik Christiansen
9. Paul Biedermann (Németország)
10. Andrew Willis (Nagy-Britannia)
Nők
1. HOSSZÚ KATINKA
2. Sarah Sjostrom (Svédország)
3. Ranomi Kromowidjojo (Hollandia)
4. Federica Pellegrini (Olaszország)
5. Veronika Popova (Oroszország)
6. Siobhan-M. O’Connor (Nagy-Britannia)
7. Jazmin Carlin (Nagy-Britannia)
8. Femke Heemskerk (Hollandia)
9. KAPÁS BOGLÁRKA
10. Jeanette Ottesen (Dánia)
10. Daria Ustinova (Oroszország)



Egy izraeli súlyosan megsebesült  egy újabb hebroni késes merényletben, a támadót az izraeli biztonsági erők agyonlőtték - jelentette az izraeli média.