A demonstrálók a Bartók Béla térről a Fehérvári Civil Központhoz vonultak, ahol moderált beszélgetés keretében megvitatták a Hóman-szobor kapcsán az emlékmű-állítások és a valós emlékezet különbségét. A csoport két hete szimbolikusan saját, "alternatív Hóman-szobrot" állított a helyszínen. Ezt informatív, Hómanról és a Horthy-korszakról szóló írásokkal, fotókkal, mécsesekkel és emlékkövekkel vették körül, a kövekre személy- és helységneveket írtak. A csoport tagjai hangsúlyozták, hogy "a XXI. századi Magyarországon, egy magát demokratikusnak tekintő európai államban köztéri szobor nem hirdetheti egy olyan politikus emlékét, aki kezdeményező szerepet vállalt a magyar zsidókat súlyosan diszkrimináló törvények megalkotásában, vagyis tevőlegesen hozzájárult hatszázezer honfitársunk tragédiájához".
A szobrot - amelyet 15 millió forinttal támogat az Igazságügyi Minisztérium - jelen állás szerint Hóman születésének 130. évfordulójára, december 29-ére állítanák fel. A kormány a hatalmas felháborodás ellenére sem veti el az ötletet, pedig maga Trócsányi László igazságügyi miniszter is úgy nyilatkozott: ő maga nem támogatta volna a szobrot. A Hóman-emlékmű nemzetközi szinten is hatalmas felháborodást keltett: legutóbb az amerikai kongresszus antiszemitizus ellen harcoló bizottságának képviselői levelet írtak Orbán Viktornak az ügyben.
A testület mély aggodalmának adott hangot, tagjai felszólították a kormányfőt, hogy nyilvánosan ítélje el el Hóman szerepét az ártatlan magyarok üldöztetésében és deportálásában, és vonja vissza a kormányzati támogatást. Korábban Ronald S. Lauder, a Zsidó Világkongresszus (WJC) elnöke azt írta, a szobor sérti a holokauszt magyar áldozatainak emlékét. Lauder felszólította a magyar kormányfőt, tisztázza, hogy a szobrot nem közpénzből építik meg. Amennyiben a miniszterelnök nem tesz eleget a kérésnek, Lauder szerint Magyarország "rossz üzenetet küldene azzal kapcsolatban, hogyan kell kezelni az olyan kényes ügyeket, mint a holokauszt".
Forrás. Wikipédia
Az Eleven Emlékmű csoport a budapesti Szabadság téri német megszállási emlékmű ellen is felemelte a hangját: több mint 600 napja kezdeményeznek nyílt párbeszédet a Szabadságszínpad civiljeivel közösen a helyszínen. A szobrot tavaly júliusban, az éj leple alatt fejezték be, azonban a széles körű társadalmi felháborodás miatt felavatni máig nem merte a kormány. Lázár János akkor úgy vélekedett, ez így helyes: a Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy fogalmazott, ezzel a kabinet tiszteletben tartotta a társadalmi vitákat, illetve "az emlékművet sérelmezők fájdalmát, félreértéseit". Márciusban, a tiltakozássorozat egyéves évfordulója alkalmából az Eleven Emlékmű úgy fogalmazott: nem tudták ugyan megakadályozni a megszállási emlékmű felépítését, de a civil társadalom nagy sikere, hogy a kormánypártok még csak személyesen felkeresni is röstellték, az emlékhelyre pedig ráégett botrányos fogantatásának és alattomban történt felállításának megannyi bélyege.