Tiszadob;Andrássy-kastély;

 MTI Fotók: Balázs Attila

- Ilyen lett a felújított Andrássy-kastély (fotó)

Felújították az Andrássy-kastélyt Tiszadobon. A 2,2 milliárd forintból, uniós és hazai forrás segítségével teljesen felújított, a Loire-menti középkori lovagi várkastélyok mintájára készült épület már a nagyközönség által is látogathatóvá vált. Az 1880 és 1885 között épült 2700 négyzetméteres kastély és a park rekonstrukciója 2011-ben kezdődött el és 2014 júniusában fejeződött be, látogatókat azonban eddig nem fogadott az épület.

A kastélyt id. Andrássy Gyula, az Osztrák–Magyar Monarchia első külügyminisztere építtette, valószínűleg Alpár Ignác tervei alapján 1880-1885 között. A kastély mögötti angolkertet is ő létesítette, amit máig szépen gondoznak. A soktornyos épület neogótikus-romantikus stílusjegyeket hordoz.

A kastély a Tisza partjához közel, magaslaton épült, így kiemelkedik a Tisza árterének lapályából. A parkot kelet felől maga a folyó határolja. A kor ízlésének megfelelően az épület homlokzata előtt külön előparkot létesítettek, nyírt bukszusokkal, tiszafákkal, közepében Fadrusz János szobrával (Leányszöktetés). A kastély környékét egykor rózsalugasok és díszcserjék is ékesítették. A kastélytól távolodó kertrészeket a Tisza egykori ártéri erdejének ritkításával hozták létre úgy, hogy annak szépségét fokozzák. Itt található védett ártéren az ókenézi műemlékkastély is. A park területe a második világháború után csökkent, jelenleg 15 katasztrális hold. A kastélyból gyermekotthont alakítottak ki. (Wikipédia) 

Kutyás rendőrök is vigyáznak a futókra a Margitszigeten, ahol megkezdték a kamerarendszer és segélyhívó oszlopok kiépítését. A futókör mentén eddig 36 kamerát és 6 segélyhívó oszlopot telepítettek. A belső területeken 51 kamera- és 10 segélyhívó oszlopot telepítenek, az elhelyezésük két héten belül befejeződik.