Az FBI már korábban valószínűsítette, hogy a múlt heti amerikai vérengzést végrehajtó házaspár az Iszlám Állam (IS) követője volt, és péntektől terrorcselekményként, nem pedig magányos személyek ámokfutásaként kezelte a lövöldözést. Ezt a feltételezést erősítette meg az IS szombaton, amikor egy rádióüzenetben vállalta a Tashfeen Malik és Syed Rizwan Farook által szerdán elkövetett mészárlást. A házaspár 14 embert megölt, és 21-et megsebesített San Bernardinóban egy egészségügyi központban. A nőről kiderült, hogy Facebook-üzenetben hűségesküt tett az IS vezetőjének, Abu al-Bagdadinak, férje az al-Kaida szíriai szárnyával, an-Núszra Fronttal állt kapcsolatban.
Az IS, de más terrorcsoportok is arra buzdítják a „jó muzulmánokat” világszerte, hogy akár magányos farkasként kövessenek el terrorcselekményeket. És egyre többen hallgatnak, főképp az IS felhívására. Szombaton a londoni metróban történt egy késeléses támadás, amelyet a Scotland Yard terrorista indíttatásúnak nyilvánított. Az elfogott merénylő "Ezt Szíriáért kapjátok" kiáltással támadt az utasokra, hármat megszúrt, akik közül az egyik súlyos nyaksérülést, a másik kettő könnyebb sérüléseket szenvedett. Vizsgálják, vannak-e terrorista-kapcsolatai. A brit parlament múlt héten hagyta jóvá a brit IS elleni hadműveletek kiterjesztését Szíriára, a királyi légierő azóta bombázza a terroristák szíriai állásait. A londoni merénylő ezért akart „fizetni”.
Komoly terrortámadás történt vasárnap Jemenben is, ahol megölték az ország második legnagyobb városának, Ádennek a kormányzóját, Jaafar Saad tábornokot és nyolc testőrét. Öngyilkos merénylő gépkocsival hajtott a kormányzót szállító autókonvojba. Kezdetben valószínűsítették, hogy az al-Kaida áll a háttérben, hiszen Jemenben ennek a szervezetnek van nagyobb bázisa. Szombaton álarcot viselő motorkerékpáros fegyveresek több támadást hajtottak végre ugyancsak Ádenben. Meggyilkolták Aqeel al-Khodr katonai hírszerző ezredest, Mohsen Alwan bírót, aki al-Kaida tagok elítélésével vált ismertté, valamint három további embert, ezért lehetett azt hinni, hogy a vasárnapi merénylet mögött is Oszama bin-Laden egykori szervezete áll. Ám az IS azonban tegnap délután már Twitteren vállalta a felelősséget a kormányzó meggyilkolásáért és további merényleteket helyezett kilátásba.
Kairóban vasárnap 16 áldozatot követelt az a támadás, amely során ismeretlen támadók gyújtópalackokat dobtak egy étterembe. Egyiptomban viszont egyre nagyobb befolyásra tesz szert az Iszlám Állam, amely ellen a Sínai-félszigeten valóságos háborút vív a kormányzat. Az IS egyiptomi ága robbantotta fel az orosz utasszállító gépet is.
Afganisztánban is egyre láthatóbban terjeszkedik az Iszlám Állam. A The Times brit napilap helyszíni riportja szerint a szélsőséges csoport fegyveresei Afganisztán Pakisztánnal határos keleti tartományaiban vették át az uralmat jelentős térségek felett, és máris ugyanolyan brutális kegyetlenkedéseket követnek el, mint szíriai és iraki társaik. A megszállt településeken nyilvános lefejezéseket hajtanak végre, és az ezekről készített filmfelvételeket közzé is teszik online felületeken. Az érintett területekről több tízezren menekültek el. Az új terrorcsoport konkurenciát jelent a táliboknak, akik fel is vették a harcot ellenük, de két hetes küzdelem után az IS hívei vereséget mértek a tálib erőkre, és több tartományt elfoglaltak.