BKV;Lázár János;Tarlós István;BKV-botrány;

Még nem tudni, mi lesz a Bálna sorsa, eladják-e a Magyar Nemzeti Banknak FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Tarlós visszaüzent Lázárnak

Csekély az esélye annak, hogy az államhoz kerüljön a BKV, a miniszterelnöknek és a nemzetgazdasági miniszternek ugyanis pontosabbak az információi a fővárosról, mint Lázár Jánosnak. Ez a történet "nem racionális vitáról szól", aki pedig kitalálta, hogy a főpolgármestert ezzel lehet büntetni, az várhatóan nem kap meghívást a "Tudományos Akadémia rendes tagjai közé". Tarlós István lapunknak így reagált a kancelláriaminiszter kijelentésére, miszerint a kormány átvenné a BKV üzemeltetését.

Ha nem sikerül megállapodni a BKV hosszú távú finanszírozásáról, a főpolgármester átadná a BKV üzemeltetését az államnak és ezt a fideszes kerületi polgármesterek is támogatják. Annak viszont csekély az esélye, hogy a cég a kormányhoz kerüljön, a miniszterelnöknek, illetve a nemzetgazdasági miniszternek ugyanis pontosabbak az információi a fővárosról, mint a kancelláriaminiszternek. Tarlós István tegnap így reagált lapunknak Lázár János csütörtöki kijelentésére, miszerint a kormány készen áll a BKV átvételére.

A főpolgármester szerint, ha mindenki egyetért a Miniszterelnökség vezetőjének "korszakalkotó ígéretével", akkor "az egyetlen, gyakorlatilag megoldhatatlanná deformált problémájától szabadul meg" a főváros. Ez a történet egyébként "nem racionális vitáról szól", amit az is mutat, hogy korábban valakik azt javasolták, az agglomeráció települései járuljanak hozzá a fővárosi közlekedés költségeihez, pedig erre nem lehet őket kötelezni. A BKV átadásáról lehet beszélni, a Budapesti Közlekedési Központról (BKK) viszont nem - üzente Tarlós, aki hosszú távra szóló megoldás híján, "szívvel-lélekkel" támogatni fogja, hogy a közgyűlés adja át az államnak a közlekedési céget.

Azonban attól tart, hogy a kormány nem akar élni ezzel a lehetőséggel, "pedig gyorsan kiderülne, igazat mondtunk-e vagy sem". Lázár pedig lehetőséget kapna, hogy bemutassa, mit tud, ugyanannyi forrásból, és akkor majd Tarlós is elmondhatja, hogy "ne tartsa a markát, produkáljon valamit". Lázár nem tudja, mit vállal, a főpolgármester szubjektív érzése, hogy "a kancelláriaminiszter Hódmezővásárhelynek túl nagy, Budapestnek túl kicsi."

Tarlós szerint a BKV kapcsán gyakran felmerül, hogy ezzel a Fidesz őt akarja büntetni, amit " több mint idétlenségnek" tart. 2019-ben ugyanis már nem indul a városvezetői posztért, utódának és az újrázni akaró fideszes kerületi polgármestereknek viszont meg kell majd küzdeniük ezzel a helyzettel. Így az, aki ezt kitalálta várhatóan nem kap meghívást a"Tudományos Akadémia rendes tagjai közé".

A tegnapi Budapestinfón kiderült, hogy Lázár csütörtöki bejelentése után Tarlós telefonon beszélt Varga Mihállyal, aki "nehezen birkózott az események által kiváltott nyomással". A BKV esetleges átvételéről szóló hír meglepte a nemzetgazdasági minisztert. Azt, hogy még az idén lesz-e megállapodás a BKV hosszú távú finanszírozásáról, a főpolgármester nem tudja. Kérdésünkre arra emlékeztetett, hogy a kerületi polgármesterek korábban levélben tettek javaslatot a megoldásra, amit támogatott. A Miniszterelnökség vezetőjének küldött levélre nem kaptak választ.

Számtalan előkészített fejlesztési projektje van a fővárosnak - a főpolgármester így reagált "az egyik, rendkívüli munkabírásával és terhelhetőségével nevet szerzett politikus, a kancelláriaminiszter" azon kijelentésére, hogy Budapestnek csak egy projektje van, az M3-as metró. A fejlesztési projektek között említette az 1-es villamos meghosszabbítását az Etele térig, a midibusz-beszerzéseket, az Örs vezér téri P+R parkolót, a fürdőfejlesztéseket. Beszélt arról, hogy lezárult a tervpályázat a rakpartok átépítésére és három ütemben, még ebben a ciklusban megújul a pesti, illetve a budai, I. és II. kerületi partszakasz. A 2024-es olimpiai rendezésről azért nem akar népszavazást, mert az "politikai szekértáborok veszekedésének tárgyává teheti" a játékokat, ám ha valaki összegyűjti a szükséges számú aláírást, ő nem akadályozza a referendumot.

A Margitszigeten az idén megkezdték a kamerarendszer és segélyhívó oszlopok kiépítését, a futókör mentén eddig 36 kamerát és 6 segélyhívó oszlopot telepítettek. A belső területeken 51 kamera és 10 segélyhívó oszlopot telepítenek, az elhelyezésük két héten belül befejeződik. A Bálna - korábban CET - eladásával kapcsolatos hírekkel kapcsolatban Tarlós közölte: még nem tudják, hogy eladják-e az épületet.

Az MSZP rossz lépésnek tartaná a BKV államosítását. Horváth Csaba szocialista fővárosi képviselő szerint a főpolgármesternek nem a Városligetről, a Dagályról, a Bálnáról, illetve a BKV-ról kell lemondani, hanem a tisztségéről.

Az ideológiai elkötelezettséggel nem feltétlenül jár együtt a humorérzék - fogalmaz Csepreghy Nándor a kormányközeli 888.hu őt kritizáló cikkére reagálva. A Miniszterelnökség új parlamenti államtitkára, miniszterhelyettese nem tudja eldönteni, hogy G. Fodor Gábor véleménye politikai termék vagy komolyan veendő kritika, ám a kormányoldalon belüli üzengetésekkel nem kíván sokat foglalkozni, szerinte ugyanis csak a teljesítmény számít, a csatákat pedig nem egymással kell megvívni. Csepreghy valóban inkább az Európai Bizottsággal és a civil szervezetekkel rendszeres ütközeteire tartalékolja érveit.