marihuána;kannabisz;gyógyszertár;orvosi marihuana;

Illusztráció: Thinkstock

- Marihuánát a magyar gyógyszertárakba is?

Klinikai teszt indult hazánkban egy kannabiszszármazékból készült gyógyszer alkalmazásának lehetőségéről. Az orvosi marihuána engedélyezésének szükségességét egyre több orvos-szervezet is hangsúlyozza, a szer hatékony segítséget nyújthat több betegség kezelésében.

Már Magyarországon is vizsgálják a cannabis orvosi alkalmazásának lehetőségét - írta a Népszabadság az egészségügyi államtitkárságra hivatkozva. A szert már több országban is használják például fájdalomcsillapításra vagy a sugárterápiát kísérő hányinger és rosszullét enyhítésére - igen jó eredményekkel. Évekkel korábban már az is kiderült, hogy hatékonyan mérsékli a szklerózis multiplexes izomgörcsösséget. Több helyen viszont attól tartanak, hogy ha gyógyászati keretek között legalizálják a cannabist, az valamiféle "drogturizmust" indíthat el.

Az eddigi eredmények fényében azonban erről nemigen lehet beszélni, sőt a nemzetközi orvos szervezetek egyre gyakrabban hangsúlyozzák az orvosi marihuána engedélyezésének szükségességét.

Ennek ellenére totális egyetértés még mindig nincs, az orvosok véleménye továbbra is megosztott a marihuána orvosi célú alkalmazásának megítélésében. Vannak, akik szerint inkább erősebbé teszi a panaszokat, a hazai orvosszakma egy része mégis támogatná a marihuána gyógyászati alkalmazását. A cannabis több gyógyhatású anyagot is tartalmaz, a két leggyakrabban emlegetett a kannabidiol (CBD), amelynek nincs tudatmódosító hatása, valamint a bódultságot okozó, idehaza tiltott tetrahidrokannabinol (THC).

Több országban mindkettő alkalmazható a gyógyításban, Magyarországon a THC egyértelműen tiltott, a CBD azonban - mivel nem pszichoaktív - elméletben szabadon használható. Az orvosok azonban szigorú feltételek mellett a marihuána tudatmódosító hatású összetevőjének használatát is indokoltnak tartanák a betegek kezelésében - gyógyszer formában annak nem lenne tudatmódosító hatása. Ám mivel a tervezet orvosság a klinikai kipróbálás fázisában van, évek telhetnek el, amíg hivatalos gyógyszer lesz belőle.

Egyre több országban megengedett
Kanadában 2010-ben tört meg a jég, ekkor engedélyezték a marihuánából előállított szer orvosi használatát. Az Egyesült Államokban összesen 18 államban és Washington egy részén legális. Horvátországban idén októberben lépett életbe az az egészségügyi rendelet, amelynek értelmében engedélyezik a marihuána alapú termékek és gyógyszerek árusítását a súlyos betegek számára. A horvát egészségügyi minisztérium az új szabályozás életbe lépésével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az Európai Unió 28 tagállamából 12-ben - Ausztriában, Csehországban, Finnországban, Franciaországban, Hollandiában, Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban, Portugáliában, Romániában, Spanyolországban és Szlovéniában - már engedélyezték a marihuána terápiás jellegű alkalmazását.



Nyílt harcot hirdetett a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) az alternatív gyógyászat ellen. Ennek oka, hogy számos olyan áltudományos hír, eredmény jelenik meg, amelyek tudományos magyarázattól mentesek, s nem felelnek meg a tudományok kritériumainak. Kutatók szerint a megoldás a szabályok újragondolásában van: korlátok közé szorítanák az alternatív szereket és módszereket. Kérdés, hogy ettől hogyan fog csökkenni az alternatív gyógyászat népszerűsége.