Már Magyarországon is vizsgálják a cannabis orvosi alkalmazásának lehetőségét - írta a Népszabadság az egészségügyi államtitkárságra hivatkozva. A szert már több országban is használják például fájdalomcsillapításra vagy a sugárterápiát kísérő hányinger és rosszullét enyhítésére - igen jó eredményekkel. Évekkel korábban már az is kiderült, hogy hatékonyan mérsékli a szklerózis multiplexes izomgörcsösséget. Több helyen viszont attól tartanak, hogy ha gyógyászati keretek között legalizálják a cannabist, az valamiféle "drogturizmust" indíthat el.
Az eddigi eredmények fényében azonban erről nemigen lehet beszélni, sőt a nemzetközi orvos szervezetek egyre gyakrabban hangsúlyozzák az orvosi marihuána engedélyezésének szükségességét.
Ennek ellenére totális egyetértés még mindig nincs, az orvosok véleménye továbbra is megosztott a marihuána orvosi célú alkalmazásának megítélésében. Vannak, akik szerint inkább erősebbé teszi a panaszokat, a hazai orvosszakma egy része mégis támogatná a marihuána gyógyászati alkalmazását. A cannabis több gyógyhatású anyagot is tartalmaz, a két leggyakrabban emlegetett a kannabidiol (CBD), amelynek nincs tudatmódosító hatása, valamint a bódultságot okozó, idehaza tiltott tetrahidrokannabinol (THC).
Több országban mindkettő alkalmazható a gyógyításban, Magyarországon a THC egyértelműen tiltott, a CBD azonban - mivel nem pszichoaktív - elméletben szabadon használható. Az orvosok azonban szigorú feltételek mellett a marihuána tudatmódosító hatású összetevőjének használatát is indokoltnak tartanák a betegek kezelésében - gyógyszer formában annak nem lenne tudatmódosító hatása. Ám mivel a tervezet orvosság a klinikai kipróbálás fázisában van, évek telhetnek el, amíg hivatalos gyógyszer lesz belőle.